Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jižní Tyrolsko chce 'svobodu', nejsme Itálie, tvrdí

Svět

  10:20
BOLZANO - Pokud nám poskytne italská vláda plnou autonomii, vydělá na tom jak Jižní Tyrolsko, tak celá Itálie. S takovou filozofií chtějí někteří politici v Jižním Tyrolsku přimět zadluženou Itálii, aby dala této převážně německy mluvící severoitalské provincii vytouženou „svobodu“.

Jižní Tyrolsko není Itálie. Italská provincie chce autonomii.

Na rozdíl od zbytku Apeninského poloostrova je na tom totiž Jižní Tyrolsko hospodářsky velmi dobře a nechce stále jen doplácet na problémy Říma. Jihotyrolská lidová strana (SVP) proto italské vládě navrhuje jednoduché řešení. Převeďte na nás většinu kompetencí, které u nás dosud vykonával italský stát, a my vám ukážeme, že své Jižní Tyrolsko dokážeme na základě plné autonomie sami spravovat lépe. Zároveň si řekněte, kolik peněz máme za to Římu odvádět.

„Naše strana přitom nepočítá s žádným nerealistickým posunováním státních hranic, nebo dokonce s vytvořením samostatného státu,“ řekl LN Thomas Widmann, místopředseda Jihotyrolské lidové strany. Většina obyvatel Jižních Tyrol podle něj jen touží po autonomii v evropském duchu. Co to znamená? Podle Widmanna jsou nejen německy, ale i italsky mluvící obyvatelé Jižního Tyrolska přesvědčeni o tom, že by bylo mnohem lepší, kdyby si své záležitosti spravovali sami nezávisle na Římu. „Rozhodně bychom to dělali lépe než předlužený a těžkopádný stát,“ tvrdí Widmann.

Plánují i vlastní policii
Plná autonomie by podle něj znamenala, že by Jižní Tyrolsko mimo jiné samo rozhodovalo o výši přímých daní a poplatků a samo je také vybíralo. Zároveň by země plně převzala odpovědnost za svou vnitřní bezpečnost zřízením vlastní zemské policie.

Dále by Řím převedl na svou severní provincii i některé kompetence v oblasti zákonodárství. „S vládou bychom se pak domluvili, jakou finanční sumu bude země posílat do Říma na ty oblasti státní správy, které budou nadále náležet italskému státu,“ uvedl Widmann.

Jako příklad uvedl mimo jiné prostředky na obranu, zahraniční politiku nebo soudnictví. Jihotyrolská lidová strana, která je zastoupena nejen v zemském zastupitelstvu, ale i italském parlamentu, se přitom domnívá, že Římu navrhuje řešení výhodné pro celou Itálii.

Jižní Tyrolsko

Pokud totiž ekonomicky silné Jižní Tyrolsko získá plnou autonomii, bude se dále hospodářsky rozvíjet a přispívat dohodnutou sumu do státního rozpočtu.

Pokud ale bude nadále podléhat správě Říma, který jen vytahuje z Tyrolska peníze na rostoucí dluhy, může se stát, že také tato hospodářsky silná italská provincie spadne do stejných problémů jako celá Itálie. „Abychom udrželi politický, kulturní a hospodářský rozvoj Jižního Tyrolska především ve prospěch našich dětí, měla by dosavadní částečná autonomie naší země přejít na autonomii plnou,“ řekl LN Widmann.

Oblast původně patřila k Rakousku-Uhersku
Vedení SVP, která má přes 50 000 členů, hodlá návrh na „osamostatnění“ předložit k diskusi všem svým členským organizacím a poté s ním seznámit i vládu v Římě.

Až do konce první světové války patřilo Jižní Tyrolsko k Rakousku-Uhersku, po rozpadu monarchie ale připadla převážně německojazyčná provincie na jižních svazích Alp Itálii.

Země postupně získala na římské vládě poměrně rozsáhlou politickou a jazykovou autonomii, celá řada obyvatel Jižního Tyrolska je však přesvědčena o tom, že si provincie vzhledem ke své ekonomické výkonnosti zaslouží ještě větší samostatnost.

Autor: