Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biden předal diplom, zakopl o pytel s pískem a skácel se k zemi. Pak se osm vteřin stavěl na nohy

Svět

  22:59aktualizováno  2. června 9:19
Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a upadl. Chvíli ležel na zemi, poté se za pomoci ochranky zvedl a ukazoval na místo, o které zavadil. Bidenův tiskový mluvčí Ben LaBolt uvedl, že je prezident v pořádku.

Biden spadl poté, co na pódiu v Colorado Springs přednesl zahajovací projev. Na nohy mu pomohl důstojník letectva a dva členové jeho tajné služby. Poté se vrátil na své místo, kde sledoval závěr ceremoniálu.

Šéf tiskového oddělení Bílého domu Ben LaBolt na Twitteru uvedl, že je osmdesátiletý prezident v pořádku. „Na pódiu byl pytel s pískem,“ vysvětlil, o co Biden zakopl.

„I got sandbagged,“ reagoval pak před novináři sám Biden ve čtvrtek večer po návratu do Bílého domu. Anglický výraz sandbagged lze v češtině vykládat jako tvrdé a nespravedlivé zacházení, kterému se zde Bidenovi údajně dostalo.

Dva malé černé pytle s pískem, které ležely na pódiu, podpíraly čtecí zařízení, které Biden a další řečníci na promoci používali.

Není to poprvé, co kamery zachytily pád amerického prezidenta. V březnu 2021 Biden třikrát upadl na schodech při nástupu do letadla. Minulý rok v červnu při cykloprojížďce s manželkou Jill zase spadl z kola.

Trump i DeSantis reagovali posměvačně

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump na Bidenovu zdravotní kondici při své prezidentské kampani několikrát útočil. Trump dokonce zavedl pojem „ospalý Joe“, který hojně využíval.

O Bidenově pádu se nyní dozvěděl od diváka, a to během volební kampaně, kterou zrovna vedl v Iowě. „On skutečně upadl? No, doufám, že se mu nic nestalo,“ reagoval. „Celá ta věc je šílená. Musíte si na to dávat pozor... protože to nechcete, i kdybyste měli jít po špičkách dolů po rampě,“ narážel na vlastní příhodu „opatrné chůze“ po „kluzké“ rampě při nástupu ve West Pointu v roce 2020.

„Jestli spadl, tak je to špatné. Musíme věci vrátit zpátky do normálu. Bylo to nevhodné místo na pád, myslím, že to byla akademie letectva, že? To není inspirující,“ řekl Trump.

I další politický soupeř, floridský guvernér Ron DeSantis využil příležitosti, aby si během předvolební akce v New Hampshire z Bidena vystřelil.

„Doufáme a přejeme Bidenovi rychlé zotavení ze všech zranění, která mohl utrpět, ale také přejeme Spojeným státům americkým rychlé zotavení ze zranění, která utrpěly kvůli němu a jeho politice,“ uvedl.

Joe Biden je nejstarším prezidentem Spojených států amerických v historii, mandát chce znovu obhájit ve volbách v příštím roce.

Bidenův osobní lékař po poslední lékařské prohlídce v únoru sdělil, že prezident „zůstává zdravým, energickým osmdesátiletým mužem, který je schopen úspěšně vykonávat prezidentské povinnosti“. Doktor Kevin O’Connor rovněž zdokumentoval prezidentovu ztuhlou chůzi, která je podle O’Connora důsledkem artritidy páteře, dříve zlomeného chodidla a neuropatie Bidenových nohou.

Biden se v současné době musí potýkat nejen s obavami spolustraníků a voličů ohledně své způsobilosti k dalšímu výkonu funkce, ale také například se skandálem kvůli přechovávání tajných dokumentů.

Autoři: ,

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...