130 let

Oficiální kandidát na prezidenta Joe Biden a jeho manželka Jill Bidenová na virtuálním nominačním sjezdu strany. | foto: AP/ČTK

Aktualizováno

Biden se oficiálně stal kandidátem na prezidenta. Na virtuálním sjezdu demokratů promluvil i Clinton

Svět
  •   8:06aktualizováno  9:08
Milwaukee (USA) - Sjezd americké Demokratické strany v úterý večer místního času oficiálně jmenoval bývalého viceprezidenta Joea Bidena demokratickým kandidátem do listopadových prezidentských voleb. V těch se utká s nynějším republikánským prezidentem Donaldem Trumpem, jehož čeká sjezdová nominace příští týden.

Americká média píší, že noc na středu znamenala pro Bidena naplnění vytouženého cíle více než 30 let poté, co se o stranickou nominaci na prezidenta ucházel poprvé.

Biden si jako svou viceprezidentku vybral kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou

Hlavní program sjezdu se vzhledem k pandemii covidu-19 odehrává poprvé v historii čistě virtuálně. Namísto vystoupení před desetitisícovým davem na sportovním stadionu se každý ze čtyř dnů sjezdu v televizi a na internetu vysílá dvouhodinový blok projevů politiků a vyjádření podporovatelů Demokratické strany.

Bývalý prezident Bill Clinton pronesl řeč na vrituálnbím sjezdu Demokratické...
Progresivní poslankyně Alexandria Ocasio-Cortezová dostala na proslov jen 60...

V úterním programu, jehož téma neslo název „na schopnosti vést záleží“, vystoupila řada vysloužilých hvězd Demokratické strany, jako například bývalí prezidenti Jimmy Carter či Bill Clinton, nebo někdejší ministr zahraničí John Kerry. Podle listu The New York Times se strana tímto segmentem snažila cílit především na starší voliče.

Clinton ve svém předtočeném projevu tvrdě zaútočil na prezidenta Donalda Trumpa, který podle něj na svou roli v Bílém domě nestačí. „Donald Trump říká, že jsme světoví vůdci. No, jsme jedinou velkou průmyslovou ekonomikou, kde se ztrojnásobila míra nezaměstnanosti,“ řekl prezident z let 1993 až 2001. „V takových časech by měla být Oválná pracovna řídícím centrem. (...) Je tam však jen chaos,“ řekl Clinton.

I druhý večer konference zahrnoval vystoupení vícero zástupců republikánského tábora. Colin Powell, který působil jako ministr zahraničí v administrativě George Bushe mladšího, přednesl projev, ve kterém znovu podpořil Bidenovu kandidaturu. Povahu bývalého viceprezidenta vyzdvihovala i vdova po prominentním republikánském senátorovi Johnu McCainovi Cindy, byť Bidenovi explicitně nevyjádřila preference směrem k volbám.

Triumf politické výdrže

Netradiční nádech měla i samotná Bidenova nominace. Za normálních okolností se v místě konání sjezdu sejdou delegace ze všech 57 amerických států a teritorií a postupně sdělí vedení strany, kolik delegátů u nich získal jaký kandidát. Tentokrát se však zástupci delegací připojovali do vysílání s krátkým vystoupením z domovských států. Sám Biden pak nominaci přijal ve svém domě ve státu Delaware. Krátce za ni poděkoval a divákům sdělil, že se uvidí ve čtvrtek, kdy má jako vrchol sjezdu zaznít jeho nominační projev.

Biden se chystá bojovat s rasovými nerovnostmi. Zaměří se na podporu malých podnikatelů

„Pro člověka, který na prezidentskou funkci pomýšlí po více než tři desetiletí, byl tento moment z úterního večera realizací dlouho kýženého cíle,“ hodnotila nominaci Bidena agentura AP. Poprvé se o ni 77letý politik ucházel už v roce 1988, neúspěšná pak byla i jeho kandidatura o dvacet let později, kdy si demokraté vybrali pozdějšího prezidenta Baracka Obamu. NYT v noci psal o „triumfu osobní politické výdrže“ a podotkl, že když se Biden rozhodl nekandidovat v minulých volbách, byly jeho sny o Oválné pracovně všeobecně považovány za uzavřenou kapitolu.

Demokratičtí socialisté dostali málo prostoru

Kromě představitelů minulých vlád či potenciální první dámy Jill Bidenové v úterním programu sjezdu vystoupily také některé vycházející hvězdy demokratů. Namísto jednoho hlavního řečníka, který by se mohl výjimečným projevem proslavit na celostátní úrovni, jako to učinil Barack Obama v roce 2004, však organizátoři povolali celkem 17 politiků a političek. Podle řady pozorovatelů při tom dostali poměrně malý prostor zastánci stále populárnějšího křídla „demokratických socialistů“.

Sanders podpořil svého dřívějšího soka Bidena. Chce mu pomoct k porážce ‚nejnebezpečnějšího prezidenta‘

K tomu se řadí například newyorská kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová, jež v krátkém segmentu pro mnohé překvapivě podpořila kandidaturu Bidenova neúspěšného soka z bojů o nominaci Bernieho Sanderse. „Jestli vás to zmátlo, buďte v klidu. Pravidla sjezdu vyžadují vyjádření a nominace ve jménu každého kandidáta, který (v primárkách) získá stanovený počet delegátů. Byla jsem požádána, abych podpořila nominaci senátora Sanderse,“ vysvětlovala na twitteru „AOC“.

Demokraté jako první z velkých stran vstoupili s novým formátem sjezdu do neprobádaných vod a řada amerických médií poznamenává, že není jasné, do jaké míry se jim podaří virtuálním programem oslovit nerozhodnuté voliče či republikány znechucené Trumpovou politikou a vystupováním. Podle monitorovací společnosti Nielsen sledovalo pondělní program na celkem deseti televizních kanálech 19,7 milionu lidí, což je znatelně méně než před čtyřmi lety, kdy si sjezd naladilo 26 milionů diváků.

Biden byl viceprezidentem, nyní opět usiluje o Bílý dům

  • Biden byl v letech 2009 až 2017 viceprezidentem USA. Funkci "druhého muže" mu tehdejší prezident Barack Obama nabídl hlavně pro jeho letité zkušenosti v zahraniční politice. Než se stal Biden viceprezidentem, byl 36 let senátorem za stát Delaware. O nominaci na prezidenta USA se nyní snaží potřetí. V roce 1988 z kampaně odstoupil kvůli podezření, že opsal projev. Nevyšlo mu to ani v roce 2008, kdy v primárkách skončil již velmi záhy - 3. ledna.
  • Do nynější prezidentské kampaně vstoupil loni v dubnu, v prvních primárkách se mu ale příliš nedařilo. Poté se za něj postavili mimo jiné i někteří odstoupivší demokratičtí kandidáti, například Pete Buttigieg, Amy Klobucharová nebo současná kandidátka na viceprezidentku Kamala Harrisová. Biden si potřebný počet delegátů nutných pro nominaci do voleb zajistil v primárkách začátkem června. V té době již ostatní uchazeči o nominaci své kampaně pozastavili.
  • Biden, vyzyvatel republikánského prezidenta Donalda Trumpa (74), nedávno oznámil, že se hodlá zaměřit na boj s přetrvávajícími rasovými nerovnostmi, čímž se znovu ostře vymezil vůči Trumpovi. Svého konkurenta kritizuje i za to, že si neporadil s pandemií koronaviru v USA i s následnou ekonomickou krizí. Biden v červnu představil svůj plán boje s koronavirem. Trump a jeho spojenci naopak tvrdí, že prezident výrazně snížil počet zemřelých v souvislosti s covidem-19.
  • Biden také Trumpovi vytkl rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze Sýrie nebo obchodní válku s Čínou. Podle Trumpa je demokratický kandidát naopak vůči Číně úslužný. V případě svého zvolení prezidentem hodlá Biden některá rozhodnutí současného šéfa Bílého domu změnit. Obnovil by například členství USA ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). Jako hlava státu by ale americké velvyslanectví v Izraeli ponechal v Jeruzalémě.
  • Bidenovo jméno bylo spjato s letos neúspěšným pokusem o impeachment Trumpa v Kongresu. Demokraté totiž v září 2019 zahájili žalobu na šéfa Bílého domu po obviněních vůči prezidentovi v souvislosti s jeho loňským červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Podle médií Trump na Zelenského naléhal, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena (syna Joea Bidena) kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.
  • Ve funkci viceprezidenta se Biden angažoval hlavně v "horkých" oblastech Iráku, Sýrie a Afghánistánu. Již v roce 2006 byl spoluautorem plánu, podle něhož měl být Irák rozdělen na sunnitské, šíitské a kurdské oblasti. Dnes již skončenou, téměř devítiletou válku zpočátku podpořil, později to ale označil za chybu a začal ji kritizovat. Biden se snažil také o zlepšení vztahů mezi USA a Ruskem. Poté, co americká vláda v září 2009 odstoupila od plánu George Bushe na rozmístění protiraketového systému v Evropě (vůči němuž Biden nikdy netajil skepsi), vyslal jej Obama, aby v Evropě "žehlil" situaci.
  • Bidenových vyjednávacích schopností Obama využíval i na domácí půdě. Viceprezident mu pomohl v Senátu protlačit ratifikaci americko-ruské smlouvy o omezení jaderných zbraní START, kontroverzní zdravotní reformu či dohodu o zvýšení státního dluhu, která odvrátila bankrot země. Biden se také pokoušel prosadit zákony omezující velikost zásobníků veřejně dostupných poloautomatických zbraní či požadující přísnější prověrky zájemců o jejich koupi.
  • Biden se narodil 20. listopadu 1942 v pensylvánském Scrantonu. Vystudoval historii a politologii na Delawarské univerzitě (1965) a práva na Syrakuské univerzitě (1968). V roce 1972 byl zvolen do Senát, v roce 1973 se ve svých 30 letech stal šestým nejmladším senátorem v historii USA. V horní komoře setrval až do ledna 2009, kdy se stal viceprezidentem. Poté Biden začal přednášet a byl jmenován profesorem na Pensylvánské univerzitě.
  • Letos v květnu Biden poprvé osobně popřel nová sexuální obvinění. Ta proti němu vznesla někdejší zaměstnankyně Senátu Tara Readeová, která tvrdí, že ji v roce 1993 Biden, tehdy senátor, sexuálně napadl v odlehlé části budovy Kapitolu. Biden uvedl, že tato událost se nikdy nestala. Zastalo se jej několik bývalých zaměstnanců jeho tehdejší kanceláře. Readeová je jednou z žen, které loni hovořily o Bidenově nevhodném až obtěžujícím chování.
  • V osobním životě Bidena postihlo několik tragédií. V roce 1972, krátce po zvolení do Senátu, zahynula při nehodě jeho první manželka Neilia Hunterová spolu s malou dcerou. Jejich dva synové (Beau a Hunter) těžká zranění přežili. Od roku 1977 je podruhé ženatý, s manželkou Jill Tracy mají dceru Ashley Blazer. Syn Beau v roce 2015 podlehl ve svých 46 letech nádoru mozku.
  • V roce 2017 jej Obama ocenil Prezidentskou medailí svobody, která je nejvyšším civilním vyznamenáním USA. Biden několikrát navštívil Česko, například v roce 2009 zde jednal o možné roli ČR v novém americkém systému protiraketového štítu.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás