26. června 2018 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Si Ťin-pching jako Medvídek Pú? John Oliver vtipkoval o prezidentovi, po pár dnech už je HBO v Číně zakázané

Snímek ze show Johna Olivera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek ze show Johna Olivera. | foto: HBO

Hong Kong Politický komik John Oliver ve své noční talk show vtipkoval o tom, že se čínský prezident Si Ťin-pching podobá Medvídkovi Pú, kterého čínská cenzura zakázala. Reakcí na to byl zprvu zákaz Oliverovy show Last Week Tonight, od soboty se ale Číňané nedostanou na celý web televizní stanice HBO.

Podle New York Times se John Oliver ve své show vysmíval čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, když ho srovnával k Medvídkovi Pů. „Si Ťin-pching je očividně velmi citlivý na to, když lidé vidí podobnost mezi ním a Medvídkem Pů,“ řekl Oliver ve své týdenní show. „Upřímně si nejsem jistý, jestli tam ta podoba opravdu je. Ale vzhledem k tomu, jak moc ho štve, lidi s tím nikdy nepřestanou,“ dodal John Oliver.

John Oliver

John Oliver

Ve čtvrtek po nedělním vysílání noční show už Číňané nemohli zmínit jméno Johna Olivera na sociálních sítích. Od soboty už z Číny není možné vůbec přistoupit na webové stránky HBO, jak informoval server GreatFire.org, který sleduje stav internetové cenzury.

John Oliver ve svém pořadu mimo vtipů otevřeně kritizoval čínský režim, zejména perzekuci disidentů a odstraňování brzd a záruk v čínském politickém systému, jakou je odstranění maximální délky prezidentství. „Tyto limity vznikly z dobrého důvodu, a totiž, aby zabránily příchodu dalšího Mao (Ce-tunga), za jehož režimu se v Číně děly hrozné věci,“ řekl mimo jiné Oliver.

zufZuzana Formánková

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.