Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnson považuje doznání Iránu za první krok k vyšetření tragédie. Požaduje repatriaci obětí

Boris Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Johnson | foto: Reuters

Londýn  Přiznání Íránu, že sestřelil civilní ukrajinské letadlo, je prvním krokem k nezávislému a transparentnímu objasnění středeční tragédie. V sobotu to podle agentury Reuters prohlásil britský premiér Boris Johnson. Mezi 176 lidmi, kteří v troskách letadla v Teheránu zahynuli, byli čtyři britští občané.

„Nyní požadujeme plné, transparentní a nezávislé mezinárodní vyšetřování a také repatriaci těch, kteří zemřeli,“ uvedl v prohlášení Johnson. Poznamenal, že přiznání Teheránu bylo důležitým prvním krokem.

Záchranáři prohledávali místo, kde došlo k pádu ukrajinského letadla.
Květiny a svíčky jsou umístěny před portréty členů letové posádky ukrajinského...

Nezamýšlené sestřelení civilního letadla podle Johnsona posílilo důležitost urovnání napětí na Blízkém východě. „Všichni můžeme velice jasně vidět, že další konflikt by jen vedl k dalším ztrátám a tragédiím. Je nezbytné, aby všichni vůdci nyní zastávali diplomatickou cestu kupředu,“ dodal britský ministerský předseda.

Přiznání Íránu za první krok k celkovému objasnění události považují i představitelé dalších zemí, mimo jiné ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Plnou spolupráci Teheránu při vyšetřování očekávají i premiéři Kanady či Švédska Justin Trudeau a Stefan Löfven. Mezi oběťmi tragédie jsou také občané těchto států. 

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.