23. července 2019 13:34, aktualizováno  15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Johnson slíbil dokončení brexitu. Podle Trumpa bude jako premiér skvělý, Petříček se obává odchodu z EU bez dohody

Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson. | foto: ČTK

Londýn Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson v úterý v projevu po svém zvolení do čela Konzervativní strany zopakoval slib, že Británie odejde z Evropské unie k 31. říjnu. Svůj kabinet chce bývalý ministr zahraničí, který v čele vlády oficiálně stane ve středu, sestavit v příštích dnech.

Johnson také poděkoval svému rivalu Jeremymu Huntovi a poraženého šéfa diplomacie ocenil jako kvalitního soupeře. Poděkoval také odcházející premiérce Therese Mayové, která ve funkci končí kvůli neúspěchu své brexitové strategie.

Někdejší starosta Londýna a zastánce rázné rozluky od unijních struktur připomněl heslo své volební kampaně, kterým bylo „zajistit brexit, sjednotit zemi a porazit (šéfa labouristické opozice) Jeremyho Corbyna“. „Nyní ještě musíme povzbudit naši zemi. Brexit dokončíme 31. října a využijeme všech příležitostí, které přinese,“ řekl Johnson, jehož zvolení i projev doprovázel velký potlesk.

Připustil také, že jeho zvolení do čela konzervativců, které ho automaticky vynese i do premiérského křesla, nebude všem po chuti. „Vím, že budou lidé, kteří zpochybní vaše moudré rozhodnutí,“ řekl členům strany Johnson. „Kampaň skončila a práce začíná,“ dodal v závěru svého proslovu.

Johnson bude skvělý předseda, napsal Trump

Boris Johnson bude jako předseda vlády skvělý, napsal americký prezident Trump na Twitteru po zvolení nového lídra britské Konzervativní strany.

„Blahopřeji Borisi Johnsonovi k tomu, že se stal novým premiérem Spojeného království. Bude skvělý!“ napsal Trump.

„Mnohokrát blahopřeji Borisi Johnsonovi ke zvolení do pozice lídra Konzervativní strany - musíme nyní pracovat společně, abychom uskutečnili brexit, který prospěje celému Spojenému království, a abychom udrželi Jeremyho Corbyna mimo vládu. Z poslanecké lavice budete mít mou plnou podporu,“ vzkázala svému nástupci Mayová.

Corbyn naopak v reakci kritizoval nastupujícího předsedu vlády za „slibování daňových úlev pro nejbohatší“ a za „prosazování škodlivého brexitu bez dohody“. Podle opozičního vůdce nemá Johnson podporu Británie, neboť o jeho nástupu do premiérské funkce rozhodli pouze členové Konzervativní strany. „Lidé v naší zemi by měli o tom, kdo se stane premiérem, rozhodnout v parlamentních volbách,“ dodal.

Šéfka příští Evropské komise von der Leyenová, která se funkce ujme v listopadu, podle agentury Reuters uvedla, že doufá v dobrý pracovní vztah s Johnsonem. Připustila ale, že před nimi stojí výzvy.

Francouzský prezident Emmanuel Macron se podle prohlášení Elysejského paláce těší na spolupráci s Johnsonem a se 77. britským premiérem bude mluvit v nadcházejících dnech o takových otázkách jako je Írán nebo brexit.

Petříček: Brexit bez dohody je teď pravděpodobnější

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) bude chtít Johnson co nejrychleji zahájit jednání s EU o brexitu.  „Pravděpodobnost odchodu Británie bez dohody se ale zvýšila,“ uvedl. Unie podle Petříčka trvá na dohodě, která byla dříve dojednána.

„Chtěl bych Borisi Johnsonovi poblahopřát ke zvolení. Očekávám, že bude chtít velmi rychle zahájit jednání s EU. Evropská unie ale v tuto chvíli trvá na dohodě, která byla dojednána. Bedlivě jsem sledoval kampaň obou kandidátů, oba upřednostňují tvrdý brexit před dohodou. To staví do určité pozice i EU,“ napsal dál Petříček.

„Nesmíme zapomínat, že to ovlivňuje životy lidí na obou stranách. Na druhé straně se britská sněmovna opakovaně vymezila proti odchodu Spojeného království bez dohody. Situace bude i proto pro Borise Johnsona komplikovaná. Pro mě je důležité, abychom zachovali jednotnou pozici EU 27,“ dodal ministr.

Pokud by cesta odkladu brexitu, který je nyní v plánu 31. října, přivedla obě strany k nalezení podpory pro dojednanou dohodu, podle Petříčka by se taková možnost měla zvážit. „Boris Johnson ale hovořil jasně. Pravděpodobnost tvrdého brexitu se podle mě v tuto chvíli zvýšila,“ uvedl ministr.

Podle Babiše je Johnson energický a charismatický politik. Předseda české vlády se těší, až se s ním seznámí. V kampani Johnson hovořil o brexitu bez dohody, Babiš preferuje dohodu. „Uvidíme, jestli změní rétoriku a poté, co se seznámí s detaily, bude mít pocit, že je to dobré rozhodnutí. A jestli nepřijde s něčím, protože bude součástí Evropské rady,“ řekl dnes novinářům při návštěvě Ústeckého kraje. Británie je podle Babiše českým strategickým partnerem a spojencem v EU.

„Těším se na pokračování úzké spolupráce obou našich stran. Přeji mu, aby úspěšně provedl Británii úskalími brexitu s výsledkem, který bude posilovat vztahy mezi Británií a Českou republikou,“ napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala. „Gratuluji Borisi Johnsonovi k zisku významné pozice a doufám, že bude z pozice premiéra k brexitu přistupovat zodpovědněji, než jak činil doposud. Jeho hlavní rolí bude ukončit současnou agonii kolem odchodu Velké Británie z EU a celou věc smysluplně dořešit,“ uvedl šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

‚Odchod bez dohody si nepřeje nikdo‘

„Borise Johnsona jako zastánce tvrdého brexitu vnímám kriticky. Domnívám se, že je třeba i při brexitu, který považuji za špatný a nerozumný, dosáhnout racionální a nosné dohody mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Je to v zájmu obou stran,“ napsal ČTK člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Mihola (KDU-ČSL). Odchod bez dohody si podle něj nepřeje ani EU, ani britský parlament, ani Britové. „Brzy se může dočkat i opozičního stranického křídla, jak si to zažila Theresa Mayová,“ dodal Mihola.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek poznamenal, že nástup Johnsona je spravedlivý. „On spolu s ostatními Velkou Británii dostal tam, kde je teď, tak ať tedy najde cestu, která bude pro Spojené království nejlepší. Lepší dohodu než premiérka Mayová ale už nevyjedná,“ napsal ČTK.

„Doufáme, jakožto součást EU, že se s novým premiérem jednání o brexitu konečně pohnou, Velká Británie si ujasní, co přesně chce a vleklý proces odchodu z EU se - za rozumných podmínek - završí,“ uvedl na dotaz ČTK předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan.

„Boris Johnson nasliboval a řekl řadu věcí, které není možné splnit, nebo nejsou pravda. Myslím, že brexit pod jeho vedením nebude záležitost tragická, ale přímo tragikomická. Je mi líto, že důsledky ponesou především britští občané,“ napsal ČTK místopředseda Pirátů a europoslanec Mikuláš Peksa.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TRAINEE TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč