Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Johnson vyzval Brity, aby se připravili na brexit bez dohody. Lhůta vypršela, obě strany ale chtějí ještě jednat

ilustrační snímek foto: ČTK/AP

Brusel/Londýn - Lídři Evropské unie i Británie dali najevo ochotu snažit se až do poslední chvíle o dohodu o budoucích obchodních vztazích, jejíž uzavření však považují v současnosti za velmi nepravděpodobné. Britský premiér Boris Johnson v televizním projevu vyzval obyvatele své země, aby se připravili na brexit bez dohody, i když je Londýn ochoten dál jednat.
  15:42aktualizováno  17:47

Divoký brexit na dohled? Jednání o obchodních vztazích mezi EU a Británií skončila bez úspěchu

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je třeba využít každé příležitosti a pokusit se překonat trvající spory. Tvrdý brexit by nebyl pro český průmysl dobrou zprávou, uvedl ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Nedělí uplynula lhůta, kterou tento týden stanovil Johnson a předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová jako mezní termín pro uzavření rozhovorů. Oba politici ve společném prohlášení konstatovali, že výrazně odlišné pozice Bruselu a Londýna neumožňují dojít ke shodě.

„I přes únavu, která plyne z téměř ročního vyjednávání a i přesto, že lhůty...
Středeční jednání v Bruselu ohledně brexitové dohody mezi britským premiérem...

„I přes únavu, která plyne z téměř ročního vyjednávání a i přesto, že lhůty byly nesčetněkrát nedodrženy, obě strany se shodli na tom, že v současnosti bude zodpovědné ujít ještě jeden další kus,“ uvedla na nedělní tiskové konferenci předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

„Obávám se, že jsme v některých věcech stále velmi vzdáleni, ale naděje umírá poslední,“ prohlásil poté Johnson. Británie podle něj neopustí jednací stůl, dokud bude jakákoli šance na uzavření dohody. To je však reálné pouze v případě, že EU přistoupí na požadavky Británie, zopakoval ministerský předseda své dlouhodobé tvrzení, že evropský blok musí respektovat suverenitu Británie nově nabytou odchodem z unie.

Z Britů v Česku budou ‚třetizemci‘, kvůli brexitu přijdou o práva občanů EU

Politici na druhé straně Lamanšského průlivu zdůrazňovali, že čas na jednání ještě nevypršel, ačkoli se okamžik pravdy velmi rychle blíží. „Pro dosažení dohody musíme učinit všechno, co bude v našich silách. Musíme usilovat o dobrou dohodu,“ řekl francouzskému rozhlasu předseda Evropské rady Charles Michel.

EU dlouhodobě tvrdí, že dá přednost „žádné dohodě před špatnou dohodou“, tedy že nesleví ze svých základních požadavků. Ani jedna strana zatím nechce ustoupit v otázkách rybolovných práv, pravidel hospodářské soutěže a dohledu nad řešením sporů. Pokud se dohodu nepodaří uzavřít tak, aby ji do konce roku mohly schválit parlamenty, zatíží vzájemný obchod od začátku ledna cla a kvóty.

Naděje na fungování dopravy s Británií jako dosud už není žádná, míní sdružení dopravců Česmad Bohemia

Obě strany jsou si vědomy komplikací v letecké či silniční dopravě, které by absence jakékoli úmluvy přinesla. EU již proto ve čtvrtek přišla s prvními nouzovými opatřeními, která mají zabránit zvláště chaosu v dopravě či sporům o rybolovné zóny. Británie na výzvu ke schválení recipročních pravidel zatím nereagovala a přichystala vlastní opatření, jimiž chce předejít mnohakilometrovým frontám kamionů na hranicích, které se očekávají bez ohledu na výsledek jednání. Británie také vyšle několik vojenských lodí, aby zabránily rybářům z EU lovit v britských vodách, pokud se na tom země v rámci rozhovorů nedohodnou.

„Musíme se připravit na fronty o délce desítek kilometrů, jako to bylo před...
Dlouhé fronty kamionů čekajících na převoz z Francie do Velké Británie poblíž...

Unijní státy jsou připraveny případnou dohodu schválit mimořádně rychle v takzvaném podmíněném režimu. Podle diplomatických zdrojů ČTK jsou státy jednotné v názoru, že pokud vyjednavači dospějí ke shodě v době, kdy by už ji do konce roku nestihl schválit Evropský parlament (EP), začala by platit provizorně hned po schválení od zástupců vlád. Europoslanci by se k ní pak vyslovili v lednu, kdy by ji mohli potvrdit nebo zamítnout.

Tato varianta se však nelíbí mnoha poslancům EP, kteří nechtějí pouze „dávat razítko“ na již platnou dohodu.

„Tajná vyjednávání jsou vzdálená jakékoli demokratické kontrole. Opravdová ratifikace (dohody) se stává stále nereálnější,“ komentoval nedělní vývoj německý socialistický europoslanec Bernd Lange, podle něhož by se měly obě strany jasně vyslovit k tomu, co čeká obyvatele od 1. ledna.

Ministr Karel Havlíček: Tvrdý brexit by pro český průmysl nebyl dobrou zprávou

Nenalezení dohody mezi Evropskou unií (EU) a Velkou Británií v otázce obchodních vztahů do konce roku, tedy tzv. tvrdý brexit, by nebyla pro český průmysl dobrá zpráva. Znamenalo by to potíže pro exportéry i dovozce. Pozitivní je snaha obou stran přes přetrvávající neshody ve vyjednáváních pokračovat. V neděli to sdělili ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a jeho náměstkyně Martina Tauberová.

Poslední uzavření nebylo podle Havlíčka pro restaurace likvidační. V případě dalšího omezení je čekají ‚slušné náhrady‘

Havlíček upozornil, že Spojené království je pro české exportéry pátým nejvýznamnějším trhem. Jedná se navíc hlavně o vývoz s vysokou přidanou hodnotou. „Zavedení cel na vývoz i dovoz proto naše firmy velmi negativně pocítí. Obávat se můžeme zejména toho, že celní zatížení a možné regulatorní překážky sníží konkurenceschopnost našich vývozců na britském trhu ve srovnání s domácími producenty,“ uvedl Havlíček.

Potíže mohou podle Havlíčkovy náměstkyně Tauberové zaznamenat i firmy, které z Británie dovážejí základní komponenty do své výroby. Obě ekonomiky jsou podle ní provázány hlavně v automobilovém, elektrotechnickém nebo chemickém průmyslu. Nelze podle ní opominout ani obchod se službami.

Zákaz prodeje nápojů s sebou byl nejspíš nešťastně komunikovaný, míní Havlíček. O trzích se rozhodne v pondělí

„Zejména v dnešní době, kdy se snažíme přes koronavirovou pandemii udržet naši ekonomiku v chodu, se ukazuje, jak důležité je pro naši prosperitu, aby zůstaly zachovány otevřené trhy a i jak zásadní význam má naše integrace v EU,“ dodal Havlíček.

Británie z unie vystoupila na konci letošního ledna. Do konce roku ale trvá přechodné období, kdy je nutné doladit všechny zbývající otázky, zejména obchodní vztahy. Pokud se Londýn s Bruselem na obchodních vztazích nedohodnou do konce roku, měly by unie a Británie mezi sebou začít od ledna vybírat cla. Británie by se pak řídila pravidly Světové obchodní organizace (WTO).

Autoři: ,

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...