7. října 2019 17:36, aktualizováno  19:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jourová podala dobrý výkon, míní čeští europoslanci. Vondra: Projde hladce, Česko už bylo vytrestáno

Věra Jourová při slyšení před členy dvou výborů europarlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věra Jourová při slyšení před členy dvou výborů europarlamentu. | foto: Reuters

Brusel Česká kandidátka na post místopředsedkyně nové Evropské komise Věra Jourová zatím při slyšení před výbory europarlamentu podává přesvědčivý výkon a podařilo se jí uspokojivě odpovědět na všechny otázky, míní v dosavadních reakcích na twitteru čeští europoslanci. Chvála zazněla například od Dity Charanzové nebo Alexandra Vondry, někteří zákonodárci ale vyjádřili i konkrétní výhrady.

Například Mikuláš Peksa, který v EP zastupuje Piráty, Jourovou pokáral za její odpověď týkající se zodpovědnosti internetových platforem za zveřejněný obsah.

Věra Jourová při slyšení před členy dvou výborů europarlamentu.
Věra Jourová při slyšení před členy dvou výborů europarlamentu.

„Věra Jourova je dobře připravená, odpověď má na každou otázku, ať jde o transparentnost, ochranu demokracie, svobodu médií i boj s dezinformacemi. Zúročuje své dosavadní zkušenosti z EK. Věřím, že projde,“ napsala Charanzová, která v EP reprezentuje vládní hnutí ANO.

„Projde hladce, předvedla celkem kvalitní výkon. Česko už bylo vytrestáno tím, že dostalo pro nás nevýhodné a nedůležité portfolio. Při slyšení řekla, že svoboda médií a tisku je naše vše. Tak si to zapamatujte,“ poznamenal Vondra z lidovecké frakce EPP.

Lidovec Tomáš Zdechovský na sociální síti napsal, že výkon Jourové předčí jeho očekávání, protože nabídla řadu konkrétních řešení. „Škoda, že nemá silnější portfolio,“ dodal europoslanec, který rovněž upozornil na to, že Jourová poprvé zaváhala při reakcích na otázky, jak bude komise chránit právní stát v Polsku a Maďarsku. „Projev a odpověď na první dvě otázky byly skvělé. Pak už to bylo slabší a ztrácelo to dynamiku. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že Věra Jourová projde,“ stojí v dalším z jeho twitterových příspěvků.

Pochybnosti o správné volbě portfolia pro českou eurokomisařku na twitteru vyjádřil i Jiří Pospíšil, na posouzení jejího výkonu to ale podle něj nebude mít vliv „Paní Jourová je zkušená matadorka, nezaznamenal jsem kritiku v kuloárech, domnívám se, že je velká šance, že bude potvrzena,“ řekl po jednání českým novinářům.

Pospíšil jako jediný český zástupce během „grilování“ položil Jourové otázku, a to v souvislosti s premiérem Andrejem Babišem a jeho výrokem o tom, že si v ČR je možné objednat trestní stíhání. „Velmi mě mrzelo, že odpověď byla spíše neurčitá a odehrála toto téma do autu,“ řekl europoslanec. „Bude si teď muset vybrat, zda bude o právním státě jen mluvit, nebo za něj bude opravdu bojovat i za cenu toho, že bude v některých členských státech nepopulární,“ dodal.

Europoslankyně Michaela Šojdrová na twitteru upozornila na Jourové výrok, že svobodné volby a nezávislost justice jsou kritériem demokracie. „Tak jen doufám, že v ČR demokracie přežije vládu AB,“ poznamenala k tomu lidovecká zástupkyně v EP. I ona je ale přesvědčená, že česká kandidátka do komise v pondělí uspěla. „Mám dojem, že si to slyšení užila. Před pěti lety to byla jiná Věra Jourová... teď zná svoji roli... ví do čeho jde, takže byla mnohem sebevědomější,“ řekla.

Český poslanec Peksa vytknul Jourové její postoj ohledně zodpovědnosti za obsah na internetu; podle něj tím eurokomisařka směřuje k cenzuře. „Komisařka nechce trestat konečné příjemce dotací a tvrdí, že čeští státní zástupci jednají nezávisle. To je bohužel implicitní přiznání, že nechá Andreje Babiše uniknout bez trestu za Čapí hnízdo,“ napsal dále Peksa.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...