Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Evropská komise projedná ‚Sorosovu‘ univerzitu po víkendových protestech v Maďarsku

Svět

  13:42
BRUSEL - Děním v Maďarsku kolem Středoevropské univerzity (CEU) se bude ve středu na své schůzi zabývat Evropská komise. V pondělí to řekla eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová. Komisaři podle ní budou mluvit nejen o zákonu omezujícím působení zahraničních škol v zemi, ale také obecněji o stavu právního státu v Maďarsku.

Demonstrující Maďaři před budovou parlamentu v Maďarsku bojují za zachování Středoevropské univerzity. foto: AP/ČTK

Parlament v Budapešti schválil minulý týden zákon omezující působení zahraničních vzdělávacích zařízení v zemi. Podle kritiků je norma namířena proti Středoevropské univerzitě (CEU), kterou v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, kritik nynější maďarské vlády Viktora Orbána. Na obranu CEU protestovaly v Maďarsku tisíce lidí.

Zákon proti zahraničním školám v Maďarsku prošel. Námitky laureátů Nobelovky nepomohly

Jourová v pondělí zdůraznila, že komise zatím nemá hotovou analýzu nové právní normy. Prezentaci ohledně dění v Maďarsku by měl kolegům ve středu předložit první místopředseda komise Frans Timmermans.

Česká eurokomisařka ale poznamenala, že pokud zákon míří pouze na jednu konkrétní instituci, chybí mu jeden z důležitých atributů zákonů, kterými je jejich obecnost.

Hlavní obavy však má Jourová z toho, co označila za snahy omezit vliv maďarské občanské společnosti a snížit politickou pluralitu. Je proto podle ní dobře, že lidé, kterým se dění kolem CEU nelíbí, jsou odvážní a jsou dobře vidět a slyšet.

Komise však má podle Jourové obecnější pochybnosti o stavu právního systému v Maďarsku a jeho nezávislosti. „Na diskusi tento týden se těším, myslím, že je na to nejvyšší čas,“ poznamenala.

Jourová připomněla, že kvůli stavu právního státu - především v souvislosti s děním kolem ústavního soudu - zahájila loni komise řízení s Polskem. „Komise požádá - doufám, že brzy - členské státy o jejich názor. Jsem si jista, že členské státy jako klub zemí by měly říct, zda to, co se děje v Polsku je stále možné chápat jako vládu práva,“ prohlásila komisařka pro spravedlnost.

Diskusi o Polsku by měly země podle ní absolvovat ještě v první polovině letošního roku. Je to přitom právě Orbánovo Maďarsko, které už dalo najevo, že by jakýkoli tvrdý postup vůči Polsku v Radě EU, tedy na jednání členských států, zastavilo.

Autor: