Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
18. září 2015 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsem homosexuál, přiznal se ruský kněz. Církev ho žene před soud

Pravoslavná církev sehrála ve východoukrajinském konfliktu důležitou roli.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravoslavná církev sehrála ve východoukrajinském konfliktu důležitou roli.... | foto: Shutterstock

MOSKVA Ruská pravoslavná církev řeší problém s jedním ze svých duchovních, který se veřejně přihlásil k homosexuální orientaci. V centru skandálu, který v pravoslavné církvi propukl, se podle pátečních zpráv moskevského rozhlasu ocitl řeholní kněz Amfian ze samarského biskupství. Čeká ho církevní soud.

Podle ruských církevních webů jde zřejmě o první případ, kdy by se kněz pravoslavné církve odhodlal k podobnému kroku. Menšinová sexuální orientace je v konzervativním Rusku považována za vážný společenský handicap, a to v církevních, ale i světských kruzích. Velká část Rusů si vůči gayům a lesbičkám zachovává odstup, výjimkou nejsou nenávistné projevy homofobie, které se šíří s mlčenlivým souhlasem státních úřadů.

Vědom si těchto skutečností, rozhodl se řeholník Amfian veškeré své církevní aktivity pozastavit, informoval v pátek samarský rozhlas. Místní biskupství vydalo prohlášení, podle něhož bude „daná záležitost“ předána biskupskému církevnímu soudu. V samarském duchovním semináři, v němž Amfian dříve působil, už tento duchovní neučí.

Řeholník své prohlášení doprovodil komentářem, podle něhož není v pravoslavné církvi homosexualita žádnou výjimkou. Je odhodlán se zapojit do boje za práva ruských gayů.

Obtížnost takového boje nedávno potvrdil Nikolaj Alexejev, zakladatel ruského LGBT hnutí, které sdružuje osoby s menšinovou sexuální a genderovou orientací. Alexejev, který byl za veřejnou obhajobu práv ruských homosexuálů mnohokrát pokutován i vězněn, požádal v srpnu o švýcarské státní občanství.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?