3. října 2010 13:55, aktualizováno  19:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsem i prezidentem muslimů, řekl Wullf a zdůraznil integraci

Angela Merkelová a Christian Wulff | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová a Christian Wulff | foto: ČTK

BERLÍN Překonávání rozdílů ve společnosti a integrace přistěhovalců jsou současné výzvy pro německou jednotu. V projevu ke 20. výročí sjednocení Německa to v Brémách prohlásil spolkový prezident Christian Wulff. Německo podle něj musí zůstat otevřené a různorodé a nesmí připustit zatvrzování předsudků vůči cizincům a jejich vyčleňování ze společnosti.

V reakci na současné debaty o imigraci aktuální i ve Spolkové republice Wulff konstatoval, že islám patří k Německu stejně jako křesťanství nebo židovství. "Jsem i prezident muslimů," prohlásil podle televize N24 možná jako vůbec první hlava Německa.

Rozmanitost oceňovat, trhliny zacelit
To podle něj potřebuje rozmanitost. "Budoucnost patří národům, které jsou otevřené různorodosti," zdůraznil prezident. "Ale moc velké rozdíly ohrožují soudržnost," varoval současně. "Z toho pro mě vyplývá: Rozmanitost oceňovat, trhliny v naší společnosti zacelit - to nás uchrání před iluzí, že to vytvoří skutečnou soudržnost. To je dnešní úkol německé jednoty," dodal Wulff v zaplněné brémské aréně před zraky celé politické reprezentace země v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Aniž by konkrétně zmínil nedávné ostré výroky německého bankéře Thila Sarrazina na adresu přistěhovalců, uznal Wulff, že debata o jejich integraci je nutná. Nesmí je ale podle něj zraňovat. "Nesmíme připustit vytváření legend, zatvrzování předsudků a vyčleňování. Je to i v našem nejvlastnějším zájmu," podtrhl prezident v dlouho očekávaném proslovu.

V Německu dnes vrcholí oslavy 20. výročí sjednocení, které de facto trvají od pátku. V Berlíně bude oslavy korunovat koncert před Spolkovým sněmem.

Ohňostroj na oslavu sjednocení Německa

Co řekli...

Oslav se zúčastnil také bývalý sovětský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Michail Gorbačov. Sjednocení Německa je vzorem pro země, které jsou na cestě k demokracii, řekl ve Svatopavelském chrámu ve Frankfurtu nad Mohanem. "Odpovídalo (sjednocení Německa) objektivním potřebám v Evropě a v celém světě", prohlásil Gorbačov. "Říkám vám do očí
a ujišťuji vás: Rusko už nemá imperiální ambice. Nikdo to už nepotřebuje," ujistil poté hosty v chrámu.

Bývalý východoněmecký aktivista za občanská práva a kandidát na úřad spolkového prezidenta Joachim Gauck požadoval na slavnostním mítinku v Berlíně větší snahy o integraci a ve prospěch sociálně slabých.

Merkelová už v sobotu požadovala větší uznání pro životní výkony někdejších východních Němců. "Je jen škoda, že mnozí dodnes nevidí, nebo nechtějí pochopit, že někdejší státní útvar NDR byl jedna věc - a život každého jednotlivce jiná."


ČTK, Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.