8. července 2019 19:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jsem to já, kdo si třese rukou s prezidentem‘. Trump na Twitteru sdílel smyšlený citát Reagana

Prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump. | foto: ČTK

Washington  Americký prezident Donald Trump v pondělí na svém twitterovém účtu zveřejnil smyšlený citát, ve kterém jeho někdejší republikánský předchůdce Ronald Reagan hovoří o dojetí ze setkání s mladým Trumpem. Vymyšlený citát byl umístěn na falešném účtu, který se vydával za oficiální hnutí The Reagan Battalion (Reaganův prapor). Americká média k tomu poznamenala, že Trump novináře často kritizuje za smyšlené zprávy a za zveřejňování neověřených informací.

„Roztomilé!“ napsal Trump v příspěvku, ve kterém retweetnul citát zveřejněný falešným účtem. Na doprovodném snímku, kde si Reagan potřásá pravicí s Trumpem, je doplněn falešný citát tehdejšího prezidenta.

08.července 2019 v 16:15, příspěvek archivován: 08.července 2019 v 19:21

Cute! https://t.co/ylJfs6hh9g

„Nevím proč a nikdy si to nebudu umět vysvětlil, ale když jsem se s tím mladým mužem setkal, měl jsem pocit, že jsem to já, kdo si třese rukou s prezidentem,“ uvádí citát, který je podle Reaganovy prezidentské knihovny smyšlený a který se objevil už během Trumpovy kandidatury v roce 2016.

Provozovatel Twitteru falešný účet již smazal, Trump ale svůj pochvalný tweet nijak neupravil.

Trump se s Reaganem skutečně setkal. Knihovna uvedla, že snímek pochází z listopadu 1987 z dobročinné recepce v Bílém domě. Na originální fotografii stojí po Trumpově boku ještě jeho tehdejší manželka Ivana, zlínská rodačka rozená Zelníčková.

The Washington Post: Trumpa s Reaganem žádné zvláštní vazby nepoutaly

Reaganova slova, která ale tento prezident nikdy neřekl, už v roce 2016 upoutala pozornost médií. List The Washington Post s odkazem na bádání v archivech napsal, že Trumpa s Reaganem nepoutaly žádné zvláštní vazby. Reaganův syn Michael během prezidentského klání v roce 2016 prohlásil, že jeho otec by byl z Trumpovy kandidatury a z toho, jak kampaň vede, v rozpacích.

„Nemyslím si, že by se mu líbil ponižující styl Donalda Trumpa, jak jedná s ostatními kandidáty, protože můj otce věděl, že až bude po všem, musí všechny sjednotit, aby volby vyhrál,“ řekl tehdy Michael Reagan.

ČTK