14. srpna 2018 15:13, aktualizováno  19:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Slyšeli jsme několik ran. Jsem trochu v šoku, všude jsou sanitky, říká Češka v Janově

Záchranářské jednotky na místě tragédie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranářské jednotky na místě tragédie. | foto: ČTK

JANOV/PRAHA V italském Janově zkolaboval dálniční most, v tu dobu po něm jezdila auta. Média hlásí desítky obětí a zraněných. Jsme v šoku, všude jezdí sanitky a policie, řekla v rozhovoru pro Lidovky.cz bývalá novinářka Jana Holíková, která do Janova dorazila v pondělí krátce po poledni.

Lidovky.cz: Jaká je v Janově aktuální situace?
Nyní cestou z centra do Via Balbi blízko nádraží Genová Principe byli připraveni ve vojenském džípu vojáci, kteří vyrazili na místo nehody. Stále houkají sirény a jezdí policie. Zajímavá byla i situace na nádraží. Nic se nevědělo, pak nahodili zpoždění. V centru města ale život funguje, jakoby se nic nedělo.

Lidovky.cz: Jak jste se o tragédii dozvěděla?
Včera jsme podle plánu dorazili rychlíkem z Milána do Janova. Chtěli jsme si udělat výlet a jelikož dnes pršelo, tak jsme si vyrazili alespoň na vrch lanovkou. Cestou nahoru jsme slyšeli jsme několik ran. Ta silnější mohla nasvědčovat pádu mostu.

Když jsme se vraceli, kolem půl jedné, tak už jezdili sanitky a policisté a létaly vrtulníky. Jelikož jsme zmokli, jeli jsme na hotel, což je u nádraží. Když jsme dorazili na hotel, zapnuli jsme televizi a z té jsme všechno zjistili.

Záchranáři v troskách zříceného mostu.
Záchranáři v troskách zříceného mostu.

Lidovky.cz: Dostali jste poblíž mostu, který se zřítil?
Pravděpodobně jsme včera kolem jedné jeli trasou pod spadlým mostem, podle toho, co jsem četla ve zprávách - měla by to být železniční trasa z Milána.

Řada lidí události v Janově prožívá skrz televizní obrazovky.

Řada lidí události v Janově prožívá skrz televizní obrazovky.

Zřícení mostu v Janově

Lidovky.cz: Jaká je na místě atmosféra?
My jsme dojeli do hotelu, jelikož intenzivně prší. Všude lítají sanitky, tak slyšíme hodně hluku, a na místo se nejspíš zhruba za hodinu podíváme. Určitě se potřebuji podívat na nádraží, protože z něj máme zítra vyjíždět na další cestu, a momentálně nevíme, jestli to bude možné. 

Cestou na hotel člověk téměř ani nevnímá. Ale musím říct, že jako bývalou novinářku mě teď láká se na místo podívat. Momentálně se vzpamatováváme, jsem trochu v šoku - a díváme se na televizi, hodně dohledáváme informace.

Lidovky.cz: Co ostatní turisté?
Ti nic neví, netuší, dál funguje turistický ruch jakoby nic, fronta do akvária je na hodinu čekání, jen se otáčejí za sirénami. Vrtulníky stále zhruba co deset minut lítají, policie a sanitky přijíždějí stále zhruba každých pět minut.

proPavlína Procházková, ansAndrea Šebelová

Najdete na Lidovky.cz