6. ledna 2018 9:29, aktualizováno  14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Jsem vyrovnaný génius‘ napsal na Twitter Trump, reaguje tak na Wolffovu knihu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

WASHINGTON Americký prezident Donald Trump se v reakci na knihu novináře Michaela Wolffa, v níž zpochybnil jeho schopnosti i duševní zdraví, označil za vyrovnaného génia. Wolff ve své knize kromě jiného napsal, že poradci prezidenta považují za dětinského a pologramotného. Wolff v sobotu v britské BBC řekl, že odhalení, jaká zveřejnil, budou pravděpodobně znamenat Trumpův konec v Bílém domě.

Kniha Ohnivá zloba: Uvnitř Trumpova Bílého domu způsobila v USA poprask a Trumpovi právníci pohrozili Wolffovi i vydavateli žalobou a pokusili se distribuci knihy zastavit. Vydavatelství však nakonec dílo uvedlo do prodeje už v pátek místo původně plánovaného příštího úterý. Trump prohlásil, že nikdy neautorizoval Wolffův přístup do Bílého domu a že jeho kniha je plná lží.

„Během mého života jsou mými největšími klady duševní vyrovnanost a to, že jsem jako opravdu velmi chytrý,“ napsal Trump na twitteru. „Byl jsem VELMI úspěšný podnikatel, pak přední televizní hvězdou a pak jsem se stal prezidentem Spojených států (na první pokus). Myslím, že to se dá posoudit jako ne že jsem chytrý, ale génius ... a velmi vyrovnaný génius,“ napsal o sobě Trump.

06.ledna 2018 v 13:27, příspěvek archivován: 06.ledna 2018 v 14:33

....Actually, throughout my life, my two greatest assets have been mental stability and being, like, really smart. Crooked Hillary Clinton also played these cards very hard and, as everyone knows, went down in flames. I went from VERY successful businessman, to top T.V. Star.....

06.ledna 2018 v 13:30, příspěvek archivován: 06.ledna 2018 v 14:33

....to President of the United States (on my first try). I think that would qualify as not smart, but genius....and a very stable genius at that!


Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že nikdy neměl pochybnosti o duševním zdraví prezidenta Donalda Trumpa. „Nemám žádný důvod zpochybňovat jeho duševní kondici,“ řekl šéf americké diplomacie Tillerson. Přitom připomněl, že Trump „není typický prezident, jaké známe z minulosti“. „Myslím si, že to je všeobecně známo. Také proto si ho Američané zvolili,“ podotkl.

Wolff v pátečním rozhovoru s televizí NBC prohlásil, že všichni lidé z prezidentova okolí zpochybňují jeho schopnost vládnout. V sobotu v BBC prohlásil, že jeho závěr, k jakému v knize došel, tedy že Trump není schopen vykonávat svůj úřad, se stává rozšířeným názorem. Kniha podle něho způsobila to, že si mnoho lidí uvědomilo, že je „císař nahý“.

V knize Wolff mimo jiné píše, že poradci museli Trumpa často pracně zasvěcovat do problémů téměř jako malé dítě. „Nezpracovával informace v běžném slova smyslu. Nečetl. Dokonce si ve skutečnosti (materiály) ani neprolistoval. Někteří si mysleli, že pro praktické účely byl nanejvýš pologramotný,“ uvedl novinář.

Wolff také v BBC řekl, že Steve Bannon, bývalý hlavní Trumpův stratég, od něhož během práce na knize získával informace, se domnívá, že Trump není schopen pracovat jako prezident. Bannon se prý bude pokoušet Trumpa svrhnout.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz