Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsi žena, zemři! V Afghánistánu hrozí policistkám smrt

Afghánské militantní hnutí Taliban | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Afghánské militantní hnutí Taliban | foto: Reuters

V afghánské provincii Helmand neznámí útočníci postřelili místní policejní důstojnici. Žena následkům zranění o den později podlehla. Ve sboru přitom byla pouhé dva měsíce - od července, kdy zahynula její předchůdkyně. Také ji někdo zastřelil.

Poručice, známá pouze pod jménem Negar, byla v neděli ráno na cestě do práce na policejní stanici, když se k ní přiblížili dva muži na motorce a vystřelili po ní. Vážně zraněnou ženu převezli do nemocnice, kde o den později zemřela. Pachatelům se z místa činu podařilo uprchnout a k atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, informovala agentura AFP.

Laškar Gah, hlavní město jihoafghánské provincie Helmand

Laškar Gah, hlavní město jihoafghánské provincie Helmand

Pětačtyřicetiletá matka dvou dětí byla nejvýše postavenou policistkou v jihoafghánské provincii Helmand, považované za baštu radikálního hnutí Taliban. V čele více než třicetičlenného ženského policejního sboru v hlavním městě Laškar Gah stanula letos v červenci poté, co se její předchůdkyně Islam Bibiová stala obětí velmi podobného útoku.

Bratr mi hrozil zbraní

Islam Bibiová se policistkou stala před deseti lety. "Potřebovala jsem peníze, ale také miluji svou vlast. Jsem hrdá, že mohu nosit uniformu, a chci se pokusit změnit Afghánistán na lepší a silnější zemi," vysvětlila svou motivaci. Její slova možná znějí naivně, nicméně Bibiová si velmi dobře uvědomovala, jaká rizika svou prací podstupuje. A neodradila ji ani její vlastní rodina.

"Můj bratr, otec a sestry, všichni se proti mně postavili. Můj bratr mi dokonce vyhrožoval zbraní," popsala pro list The Telegraph. Dodala, že někteří příbuzní na ni dokonce donášejí Talibanu.

ČTĚTE TAKÉ:

Převážnou část práce Bibiové tvořil výcvik služebně mladších kolegyň, případně kontrola pasažérů na letišti. Na větších policejních zákrocích se mohla podílet málokdy, čehož litovala. "Muži konají svou práci, ale my ženy se stále držíme zpátky. Nestojíme jim bok po boku," posteskla si reportérovi Telegraphu.

Přesto svou práci milovala a v žádném případě se jí nechtěla vzdát. "Jsem policistka a policistkou zůstanu. A byla bych hrdá, pokud by má dcera šla v mých stopách," řekla v dubnovém interview. O tři měsíce později byla zastřelena.

Nebezpečná práce

Afghánské policistky bojují se zločinem, samy jsou jím však bezprostředně ohroženy. Spolu s političkami patří právě ony mezi nejvyhledávanější cíle islámských fundamentalistů, pro které je představa ženy zastávající veřejnou funkci zcela nepřijatelná. A stejně jako v případě političek, i žen-policistek je v Afghánistánu zatím nepatrné množství: podle průzkumu agentury Oxfam v července 2013 čítá afghánská policie 157 000 příslušníků, z toho pouze 1551 žen.

Těm, které u policie působí, se staví do cesty nesčetná protivenství, od nesouhlasu rodiny a slovních narážek z úst mužských kolegů po sexuální obtěžování. Mnohé z nich nejsou ke skutečné policejní práci připuštěny a dny tráví vařením čaje či úklidem kanceláří, konstatoval průzkum.

A to, zda se jejich postavení - a postavení afghánských žen obecně - změní, zůstává otázkou. Experti se obávají, že po stažení vojsk NATO (plánované na konec roku 2014) se situace v zemi bude nadále komplikovat.

"V roce 2015 či 2016, po odchodu mezinárodního společenství, se obecně počítá s tím, že se v oblasti ženských práv setkáme s vážnými problémy. Bojím se, že realita bude mnohem horší," prohlásila Heather Barrová, která v Afghánistánu působí jako pracovnice organizace Human Rights Watch.

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT/KA MOSTNÍCH STAVEB (40-50.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč