Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsme na mizině, tvrdí vláda Hamasu

Svět

  19:52
GAZA - Pokladna palestinského ministerstva financí je zcela prázdná, oznámil dnes palestinský premiér Ismáíl Haníja na prvním zasedání své vlády vedené radikálním hnutím Hamas.

Stoupenci Hamasu foto: ČTK

"Ministerstvo financí zdědilo zcela prázdnou pokladnu dodatkem ke dluhům ministerstva a vlády jako celku," konstatoval Haníja. Ujistil ale zároveň, že jeho vláda učiní vše, co bude v jejích silách, aby vyplatila mzdy 140.000 státních zaměstnanců, mezi nimiž jsou i učitelé, zdravotníci či členové bezpečnostních složek.

Podle Haníji členové kabinetu nedostanou do vyřešení finanční krize své výplaty. "Nedostaneme mzdy, dokud nebude vyplacen každý ze zaměstnanců palestinské samosprávy," řekl Haníja.

Jak uvedla agentura AP, jde o první veřejné přiznání Hamasu, že bude mít velké problémy vládnout na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy bez zásadní zahraniční pomoci. Podle dnešního Haníjova vyjádření finanční problémy nevyřeší ani 55 milionů dolarů měsíčně, které Palestincům nedávno slíbily arabské země.

Haníja dnes proto vyzval arabský svět k poskytnutí další podpory a prohlásil, že se jeho ministři brzy vydají na cestu po arabských zemích s cílem získat novou pomoc. Palestinský ministr financí Umar Abdar Rázik dnes sdělil, že Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty sice slíbily palestinské samosprávě na březnové mzdy, jež měly být vyplaceny počátkem tohoto týdne, mimořádných 80 milionů dolarů, zatím však prý není jasné, kdy
bude tato částka uvolněna.

Problémy palestinské samosprávě působí především výpadek příjmů způsobený zadržováním daňových a celních poplatků ze strany Izraele. Po vítězství Hamasu v lednových parlamentních volbách Izrael počátkem února zmrazil pravidelný převod poplatků vybraných z daně na zboží a za cla palestinské správě. Odůvodnil to tím, že nehodlá financovat palestinské vedení, které bude v rukou organizace, jež hlásá boj proti Izraeli.

Únorová platba měla dosahovat až 50 milionů dolarů. Také Kanada a Spojené státy ovšem již sdělily, že přerušují vztahy s novou palestinskou vládou. Evropská unie má rozhodnout o programu pomoci Palestincům příští týden. Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku
Javier Solana nicméně dnes podotkl, že dokud se Hamas nezřekne násilí a neuzná Izrael, nebude možné hovořit o obchodních záležitostech jako obvykle.

Ministři palestinské vlády dnes zasedali na dvou místech, v Gaze a v Ramalláhu na západním břehu Jordánu, a jednali prostřednictvím videokonference. Důvodem je izraelský zákaz pohybu osob z pásma Gazy do Předjordánska.
Autor:

Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky
Šumava s dětmi od jihu k západu: Tipy na výlety i gastro zážitky

Krásný, čistý, divoký a poměrně velký kout naší vlasti. Národní park, chráněná krajinná oblast, nádherná příroda, kam se podíváš. To je Šumava. Pro...

Mohlo by vás zajímat