Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsou kuřáci opravdu méně ohroženi covidem? Autoři studie byli napojeni na tabákovou lobby

Covid 19

  16:31
Praha - Vědci publikovali článek, v němž dokazují, že kuřáci jsou více chráněni před covidem. Ukázalo se ale, že měli nepřiznaný střet zájmů, dva z nich totiž platily tabákové firmy. Odborný časopis studii stáhnul, experti se nyní přou o pravdivosti výsledků.

Skupina vědců studii publikovala loni v červenci v odborném časopise European Respiratory Journal (ERS). Zkoumali v ní souvislost kouření cigaret a onemocnění covid. Výzkumníci dospěli k závěru, že kouření nevede k nepříznivým následkům covidu, právě naopak. Kuřáci jsou podle studie virem významně méně ohroženi, dokonce mají mít o 23 procent nižší pravděpodobnost nákazy. Výsledky následně zveřejnila většina světových médií, informuje britský deník The Guardian.

Britští vědci spouští unikátní studii, na lidech otestují možnost opětovné nákazy covidem-19

Jenže později se zjistilo, že někteří z vědců byli napojeni na tabákové koncerny. „Editoři si všimli, že dva autoři nepřiznali potenciální střet zájmů v době, kdy studii prováděli,“ píše se v posledním čísle časopisu ERS z letošního března

„Jeden z autorů (José M. Mier) byl v tu dobu konzultantem tabákové firmy, druhý (Konstantinos Poulas) byl vůdčím výzkumníkem pro NGO Nosmoke, inovační centrum, které získávalo finanční prostředky od Nadace pro svět bez kouření (Smoke Free World). To je organizace, kterou sponzoruje tabákový průmysl,“ napsali editoři časopisu. Řecká firma Nosmoke se zabývá vývojem elektronických náhražek za tradiční tabákové produkty.

Oba vědci v protokolu k uskutečněné studii přímo označili, že nemají žádný střet zájmů. Podle vedení časopisu tak uvedli nepravdivou informaci, a proto musela být jejich studie stažena. Na druhou stranu se výzkumníci dle článku editorů jiných chyb nedopustili. „Redaktoři dále oznamují, že v žádném jiném bodě autoři nepochybili,“ uvádí ERS.

Nesouhlas s vyřazením studie vyjádřil jiný autor Konstantinos Farsalinos, kterého se obvinění ze střetu zájmů netýkalo. „Střet zájmu byl irelevantní vzhledem k cílům studie,“ napsal Farsalinos pro server Reaction Watch. Dodal, že vedení požádal, aby zveřejnilo a ověřilo výsledky provedené studie. Po odmítnutí chtěl do časopisu alespoň přidat vysvětlující dopis, to mu rovněž nebylo umožněno. „Nesouhlasím s reakcí, považuji ji za nespravedlivou a nepodloženou,“ dodal vědecký pracovník.

Pozitivní vliv kouření v souvislosti s nemocemi se dlouhodobě označuje jako tzv. „paradox kuřáků“. Tento fenomén s ohledem na covid zkoumali nezávislí experti a výsledky publikovali loni v srpnu časopis British Medical Journal (BMJ). Analytici prověřovali přes 50 studií podobných té, kterou časopis ERS vyřadil.

Bez práce, internetu a s virem. Lidi v ghettech stresuje covid i online výuka, opatřením již nevěří

“Identifikovali jsme několik problémů a mezer, které mohou vyvolávat falešný dojem, že kouření chrání před nemocí covid-19,“ hodnotili zkoumané studie analytici. Podle odborníků pro prokázání hypotézy není dostatek dat a některé informace mohou být zavádějící. „Pokud ze zkoumaného vzorku nejsou vyřazeni pacienti, o kterých se neví, zda kouří, nebo nekouří, mohou být kuřáci nedostatečně zastoupeni,“ psali experti. „Za druhé většina ze studií nezveřejnila, jak dlouho či s jakou intenzitou pacienti kouří, výsledky jsou proto nutně nepřesné,“ hodnotili vědci. 

Světová zdravotnická organizace (WHO) v minulosti varovala, že kouření tabákových výrobků oslabuje funkce plic, a to zvyšuje riziko vážného průběhu všech respiračních onemocnění.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?
Kolik utratí průměrná česká rodina a jak tyto náklady snížit?

Podle diskuzí na eMimino.cz průměrná čtyřčlenná rodina utratila v roce 2021 za jídlo a drogerii průměrně 10-17 000 Kč. Tedy až 204 000 Kč ročně....

Mohlo by vás zajímat