11. září 2019 7:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jsou rozhovory s USA ve slepé uličce? KLDR provedla test střelby z dalekonosného raketometu

Vůdce Severní Koreje Kim Čong-Un se účastní zkoušky nového raketometu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůdce Severní Koreje Kim Čong-Un se účastní zkoušky nového raketometu. | foto: Reuters

Soul  Severní Korea v úterý při testu vypálila projektily z dalekonosného raketometu. Události osobně přihlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un, informovala ve středu místního času (v úterý před půlnocí SELČ) severokorejská státní agentura KCNA. Zkouška zbraně se odehrála jen několik hodin poté, co Severní Korea uvedla, že je ochotna koncem září obnovit rozhovory se Spojenými státy o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova.

Podle generálního štábu jihokorejské armády vypálila KLDR dvě neidentifikované střely krátkého doletu z jižní provincie Pchjongan namdo v úterý ráno místního času. Střely mířily do vod na východním pobřeží.

Rozhovory mezi USA a KLDR s cílem odstranit severokorejský raketový a jaderný program jsou ve slepé uličce od druhého summitu mezi Kimem a prezidentem USA Donaldem Trumpem, který se konal v únoru ve Vietnamu. Oba státníci se setkali také v červnu na mezikorejské hranici, kde se domluvili, že obnoví jednání na pracovní úrovni.

KLDR v uplynulých týdnech vypálila několik raket středního doletu, což mělo být varování před americko-jihokorejskými vojenskými manévry i před nákupem amerických zbraní Soulem.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNICKÝ SPECIALISTA - ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč