Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Jsou to šejdíři, kteří dojili ruský erár,' vysmívají se média špionům

Svět

  11:59
MOSKVA - Používali morseovku k předávání běžně známých informací a umísťovali své fotky na Facebook. Takovými a obdobnými formulacemi dnes podle agentury AFP některá ruská média a nezávislí specialisté komentují či přímo ironizují amatérismus ruských špionů, zatčených koncem června ve Spojených státech a vyměněných v uplynulých dnech za západní agenty odsouzené v Rusku.

Špioni Patricia Millsová, Michael Zottoli a Mikhail Semenko před soudem foto: ČTK

"Má to celé nádech frašky. Buďto nešlo o žádnou špionáž, nebo ti špioni pracovali jen tak levou zadní," konstatuje v deníku Komsomolskaja Pravda plukovník rozvědky Michail Ljubimov.

Julija Latyninová, komentátorka rozhlasové stanice Echo Moskvy, přímo označila desítku vyměněných agentů za "mezinárodní síť šejdířů, kteří dojili ruský erár pod záminkou špionáže".

Důvěryhodný zdroj: jakýkoli americký politik
Také další média přinášejí podivné podrobnosti z činnosti desítky Rusů. Například Michail Vasenkov alias Juan Lazaro si prý stěžoval své manželce Vicky Pelaezové, že moskevské centrum nedůvěřuje jeho zprávám, protože u nich neuvádí zdroj, od nějž je získal. Žena profesí novinářka mu prý poradila, ať jako původ svých tipů a informací uvede "jméno jakéhokoli amerického politika", a má prý vystaráno.

Čtěte také

Někteří z vyměněných ruských agentů mluví anglicky jen s ruským akcentem, používali archaické komunikační prostředky jako morseovku či neviditelný inkoust, falešné pasy si předávali výměnou oranžových tašek, zakopávali rezervní peníze v parku a místo označovali prázdnou lahví. "Ve věku nanotechnologií už takovým způsobem nepracuje ani zimbabwská rozvědka," konstatuje deník Moskovskij Komsomolec. Své schůzky organizovali způsobem, že FBI při nich pohodlně získávala nejen zvukové, ale i videonahrávky jejich kontaktů. Byli sledováni 24 hodin denně, a ani to netušili.

"I když zadržení přiznali svou práci pro SVR (ruská Služba vnější rozvědky) a uvedli svá pravá jména, zůstává nadále otevřená otázka, jaký užitek mohli přinášet tito penzisté a ženy v domácnosti ruským tajným službám?" ptá se list.

Špionka na Facebooku
Mezi ženami skupiny byla novinářka i žena v domácnosti, ale hlavní pozornost médií na sebe strhla 28letá ohnivá rusovláska Anna Chapmanová, která umísťovala své fotky na Facebook, a stala se tak kořením celé aféry.

Není sice stále jasné, k jakému druhu tajných informací mohla mít přístup, ale podrobnosti o jejím sexuálním životě, doprovázené fotografiemi, fascinovaly mezinárodní tisk.

"Fotky na sociální síti, poskytování interview, to je pro agenta neobvyklé, dá-li se to tak říct. Není to profesionální," míní v deníku Trud bývalý rozvědčík s titulem Hrdina SSSR Gevork Vartaňan.

"V tom skandálu je příliš maškarády. Historka o dívčím Jamesi Bondovi je směšná, je zřejmé, že nejde o žádnou špionku," říká k Chapmanové agent kontrarozvědky Igor Atamaněnko v listu Komsomolskaja Pravda. Podle něj celá záležitost, kterou označuje za Bollywood (název indického filmového studia vyrábějícího velkosériově sladce kýčovité snímky), může sloužit spíš jako krytí solidnější výzvědné sítě.

Špioni jsou směšní. A přitom jsou praví
Naproti tomu pro jiné odborníky, jako je bývalý vojenský rozvědčík Vladimir Jefimovič, může jít spíš o snahu zdiskreditovat ruské tajné služby.

"Ti špioni jsou směšní, a přitom jsou praví. Skutečnost, že byli vyměněni, to potvrzuje. Pracovali špatně a budou padat hlavy (ve vedení SVR)," řekl agentuře AFP nezávislý expert pro otázky obrany Pavel Felgenhauer.

Také podle Nikolaje Petrova z Carnegieho centra v Moskvě tato "surrealistická" aféra prokazuje krizi uvnitř tajných služeb. "Tato předstíraná síť navozuje dojem nedostatku profesionality. Měli získávat informace o způsobu myšlení amerických elit a mít přístup k osobám, které přijímají rozhodnutí. Způsob, jakým (agenti) žili, je s tím ale neslučitelný," říká."V Rusku už máme imitaci říše. Teď máme i napodobeninu špionáže," uzavírá Julija Latyninová.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat