Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jsou to zlé pomluvy, brání se Sarkozy nařčení z nelegálních fondů

Svět

  10:08
PAŘÍŽ - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v pondělním televizním rozhovoru odmítl obvinění, že dostal od nejbohatší ženy Francie Liliane Bettencourtové tajně peníze na financování své volební kampaně na jaře 2007.

Nicolas Sarkozy v televizním rozhovoru foto: Reuters

Vyslovil také důvěru ministru práce Eriku Woerthovi, který údajně peníze od Bettencourtové převzal, a slíbil jednat proti konfliktu zájmů, který mohl být u počátků celé aféry.

"Jde jen o zlé pomluvy," prohlásil Sarkozy v živém rozhovoru před kamerami kanálu France 2. "Eric Woerth je čestným a kompetentním mužem, který má jak moji veškerou důvěru, tak důvěru premiéra Françoise Fillona," zdůraznil prezident.

Woerthovi ale vytkl, že nesložil svou funkci pokladníka pravicové strany UMP poté, co se stal ministrem, a vyjádřil přesvědčení, že by tak měl udělat aspoň nyní. "Bude ministrem, který uskuteční zcela nezbytnou reformu důchodů. Musí se proto na tento úkol soustředit," řekl.Eric Woerth

Reforma bude předložena vládě v úterý, parlament by měl o ní hlasovat koncem října. Podle návrhu by měli Francouzi odcházet do důchodu v 62 letech místo dosavadních 60. "Podívejte se do Španělska nebo Německa. Není země, která by o důchodovou reformu neusilovala," poznamenal.

Přečtěte si také:

Je to poprvé, co se Sarkozy veřejně vyjádřil k dárcovské aféře, která již několik týdnů otřásá politickou scénou ve Francii. Sarkozyho popularita dosahuje rekordně nízké úrovně. Vyšetřování aféry přitom pokračuje, dnes odpoledne uskutečnila policie prohlídku v bytech pěti podezřelých, mezi jinými i v pařížském bytě fotografa Françoise-Marie Baniera, důvěrníka miliardářky Bettencourtové. Ta sama však zatím policií vyslýchána nebyla, uvedla agentura AFP.

Klíčovou osobou skandálu i důchodové reformy je právě ministr práce Woerth. Ten údajně převzal na jaře 2007 od zástupce Bettencourtové 150.000 eur v hotovosti na financování Sarkozyho kampaně. Woerthova žena Florence navíc pracovala v letech 2007 až 2010 pro Bettencourtovou jako správkyně majetku.Liliane Bettencourtová s dcerou

Odposlechy telefonních rozhovorů v letech 2009 a 2010 ukázaly, že Bettencourtová zřejmě podváděla na daních, a údajně vlastní tajná konta ve Švýcarsku. Původně Elysejský palác tvrdil, že se televizní vystoupení skandálu týkat nebude, Sarkozy chce prý mluvit o problémech obyčejných lidí. Podle některých očekávání se měl Sarkozy snažit skandál minimalizovat a upoutat pozornost na připravovanou důchodovou reformu. Ta je však mezi voliči a zejména odbory rovněž velmi nepopulární, jejím cílem je zvýšit věk odchodu do důchodu o dva roky.

Autor: