Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Británií otřásá sexuální skandál. Na charitativním večeru mocní muži obtěžovali hostesky

Svět

  6:00
LONDÝN/PRAHA - Británií hýbe další sexuální skandál. Reportérkám Financial Times se podařilo v utajení proniknout na charitativní galavečer organizace President’s club, kam byli pozváni pouze muži. Tři sta šedesát vysoce postavených mužů si užívalo večer ve společnosti sto třiceti hostesek. Někteří je však obtěžovali, dělali jim návrhy a jeden se dokonce obnažoval.

Reportérka Financial Times Madison Marriageová. foto: Youtube.com/ BBC Newsnight

Všem dívkám bylo mezi 19 a 23 lety, mnohé z nich byly studentky, herečky, tanečnice či modelky. V inzerátu, na který dívky odpovídaly, byly jasné požadavky, aby dívky byly „vysoké, hubené a krásné.“

‚Nešikovný flirt není zločin.‘ Herečka Deneuvová se postavila za muže v kampani #MeToo

Na charitativním galavečeru organizace Presidents Club v hotelu Dorchester měly obsluhovat a bavit společenskou smetánku.

„Poprvé jsem se o tom doslechla, když za mnou přišla kamarádka, která pracuje jako servírka a hosteska. Hostesky, které byly v minulých letech na akcích President Clubu, odmítaly jít na galavečeři znovu právě proto, jak s nimi zacházeli hosté a i to byl důvod, proč jsem se rozhodla na letošní akci jít, abych ji zažila z první ruky,“ vysvětlila reportérka Financial Times (FT) Madison Marriageová, proč se s kolegyní rozhodla proniknout na galavečer.

Dostat se na akci však nebylo jednoduché. Na seznamu hostů byli pouze muži. Jako každoročně z různých oblastí: politiky, finančnictví či sportu. Pro ženu bylo téměř nemožné se do prostoru dostat. Pokud tam nechtěla pracovat.

Podle reportérky Marriageové na sobě dívky musely mít černé sexy boty, černé prádlo, krátké černé šaty a široký pásek připomínající korzet. Pokyny, které dostaly od pořadatelů, byly jasné: udržte mix britských a zahraničních byznysmenů, lordů, politiků a filmových producentů v dobré náladě a noste jim nápoje.

Jenže v realitě čelily dívky osahávání, hosté je chytali za ruce, brali je kolem ramen, hladili po rukou a zádech a hostesky také dostávaly „opakované žádosti, aby se k hostům připojily v jejich ložnicích v (hotelu) Dorchester“.

Situaci řešila i premiérka Theresa Mayová. Její mluvčí uvedl, že premiérka je zprávami o tom, co se údajně dělo na večírku, zděšena. Do Downing Street byl už ve středu kvůli podání vysvětlení ohledně účasti na akci předvolán Nadhim Zahawi, který má v kabinetu na starosti záležitosti rodiny a dětí. Mluvčí úřadu řekl, že Zahawi sice na galavečeru byl, ale odešel poměrně brzy a že mu nebylo příjemné, jak se účastníci večírku k hosteskám chovali. 

Jste prostitutka?

Zatímco na pódiu probíhalo představení tanečníků burlesque, oslovil přibližně sedmdesátiletý muž jednu z devatenáctiletých servírek s otázkou, zda je prostitutka, což dívka nebyla. „Podle výpovědi několika žen bylo toto obtěžování stejné u mnoha dalších stolů,“ napsala Marriageová.

Mnozí z hostů již během čekání na předkrm drželi hostesky za ruce, což byla podle reportérky jen předehra k tomu, aby si je později posadili na klín či jim sahali pod sukně. Jeden z účastníků prý dokonce před jednou z hostesek odhalil penis.

Na charitativní akci se podle listu FT dražilo mimo jiné setkání u čaje s guvernérem Bank of England Markem Carneyem nebo oběd s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Ani jeden o tom prý netušil.

Získat v dražbě ale bylo možné třeba i návštěvu striptýzového klubu či plastickou operaci na soukromé klinice, jejímž výsledkem mělo být omládnutí a „okořenění“ vztahu. 

„Během večera jsem dostala několik nabídek, osahávali mě a zaslechla jsem i několik oplzlých komentářů na mou osobu,“ uvedla reportérka v rozhovoru pro Washington Post.

„Cítila jsem se neuvěřitelně smutná a rozčilená z toho, co jsem viděla. Z faktu, že lidé na nejvyšších stupních našeho společenského žebříčku se chovají takto v roce 2018,“ popsala Marriageová první dojmy z večírku poté, co se vrátila domů.

President’s Club skončil

Organizace Presidents Club, mezi jejíž patrony patřilo mnoho miliardářů, celebrit a politiků, oznámila kvůli skandálu ukončení činnosti.

Díky každoročnímu galavečeru vybrala za posledních více než 30 let už 20 milionů liber (584 milionů korun), které věnovala charitám pomáhajícím dětem.

Jedna z charitativních organizací už ale oznámila, že vrátí příspěvky, které v minulosti dostala od organizátorů akce. Styky s Presidents Club přerušila i firma, která si v minulosti kupovala místa u jednoho ze stolů na galavečeru.

I londýnská dětská nemocnice Great Ormond Street Hospital oznámila, že je zprávou FT šokována a že vrátí peníze, které od organizace obdržela v letech 2009 až 2016. Částka činí 530 tisíc liber (přibližně 15,5 milionu korun).