Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. července 2019 21:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Juncker a Johnson si volali, neshodli se ohledně brexitové dohody. Podle Junckera jiná nebude

Nový premiér Británie Boris Johnson během prvního projevu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nový premiér Británie Boris Johnson během prvního projevu. | foto: Reuters

Brusel/Londýn Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker ve čtvrtek v telefonátu s novým britským premiérem Borisem Johnsonem zopakoval, že brexitová dohoda, kterou vyjednala Johnsonova předchůdkyně Theresa Mayová, je nejlepší a jediná možná. Na Twitteru to uvedla mluvčí komise Mina Andreevová.

Naproti tomu Johnson podle vládního mluvčího trval na tom, že dohoda o odchodu Británie z EU nemá ve stávající podobě šanci projít britským parlamentem. Musí z ní být odstraněna takzvaná irská pojistka, aby nenastal brexit bez dohody, uvedl Johnson.

Juncker podle Andreevové rovněž Johnsonovi sdělil, že Brusel prozkoumá všechny případné britské návrhy, pokud budou v souladu s dohodou o rozluce. Oba politici si podle ní vyměnili telefonní čísla a slíbili si, že zůstanou v kontaktu. Británie má z EU odejít 31. října.

Šéf EK podle Andreevové také připomněl, že Evropská unie je připravena na změny textu doprovodné politické deklarace, které definují, jak si Londýn a EU přejí uspořádat své vzájemné vztahy do budoucna.

Nový ministerský předseda ve čtvrtek při vystoupení v Dolní sněmovně prohlásil, že cestou k ratifikaci dohody o vystoupení Británie z Evropské unie je zrušení takzvané pojistky týkající se hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem. Britský parlament kvůli tomuto opatření brexitovou dohodu třikrát odmítl. Evropská komise hned poté v reakci zopakovala, že o změnách dohody o odluce už jednat nelze.

EU se prý musí připravit na brexit bez dohody

Rovněž hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier v dopise zástupcům 27 členských států podle BBC napsal, že Johnsonův požadavek na změnu brexitové dohody je nepřijatelný. Johnsonův čtvrteční parlamentní projev označil za „poměrně bojovný“. Evropská unie se podle něj musí připravit na brexit bez dohody, ačkoli to není scénář, který si přeje.

Barnier zmínil také „mnoho silných reakcí“ na Johnsonův proslov a dodal, že unie „musí za těchto okolností pečlivě sledovat další politické a ekonomické reakce a vývoj ve Spojeném království“. Komentátor britského deníku The Guardian považuje Barnierova slova za znamení, že v EU narůstá přesvědčení o tom, že Británie míří k předčasným volbám.

Podle irského premiéra Lea Varadkara ale stále není jisté, zda se Johnson rozhodl pro brexit bez dohody. Tím, že mluví o zrušení takzvané irské pojistky ale v podstatě k této variantě vyzývá, uvedl Varadkar podle agentury Reuters.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...