Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Juncker: Dosavadní způsob řešení uprchlické krize musí skončit

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: Reuters

BRUSEL Dosavadní řešení migrační krize, kdy země na takzvané balkánské migrační trase uprchlíky jen přes své území posílaly dál na západ Evropy, musí skončit. Po jednání lídrů zemí zasažených migrací to na tiskové konferenci řekl předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Uvedl také, že nyní výrazně zasažené Slovinsko ještě do týdne dostane pomoc ve formě 400 policistů.

Základem dohody mezi zeměmi EU na trase a také státy, které v EU nejsou, je snaha dostat pod kontrolu nyní živelný pohyb desetitisíců lidí v oblasti. „Jedinou cestou, jak obnovit pořádek, je v nynější situaci zpomalení nekontrolovaného toku lidí,“ zdůraznil šéf komise.

Už při příchodu na jednání v neděli odpoledne ale politici upozorňovali také na zhoršující se humanitární situaci uprchlíků, kterou dál vyostří blížící se zima. „Je třeba zajistit, aby se s uprchlíky zácházelo humánně. Není možné, aby v roce 2015 byli lidé ponecháni na holičkách a museli v mrazu spát na poli,“ podotkl v noci Juncker.

Do konce roku Řecko zvýší své přijímací kapacity na 30.000 míst, Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) zajistí poté s finanční podporu zemí EU dalších 20.000 míst. Stejný počet, tedy 50.000 míst, by mělo být vytvořeno také na balkánské trase jako takové.

Klíčovým bodem dnešní dohody je vznik kontaktních míst u vlád jednotlivých států už do 24 hodin tak, aby si země na balkánské trase - ať už členové EU či státy mimo unii - mohly velmi rychle vyměňovat potřebné informace.

Neobvyklá doba vyžaduje neobvyklé jednání

„Musí přestat divoké přecházení hranic. Země se budou informovat například o intenzitě migračního proudu,“ vysvětlil Juncker novinářům. Jeden z bodů plánu tak uvádí, že země budou migranty od pohybu směrem k dalším hranicím přímo odrazovat, pokud o přesunu nebude informována vláda následujícího státu.

Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres věc na noční tiskové konferenci spojil s předpokládanou redistribucí uprchlíků mezi členské země Evropské unie, kterou by prý rád viděl jako trvalý mechanismus. „Cílem je vytvořit systém, aby ti, kdo mají nárok na ochranu v Evropě, se nemuseli vydávat do rukou pašeráků,“ podotkl.

„Neobvyklá doba si vyžaduje neobvyklý formát jednání,“ komentovala schůzku části členů EU a tří zemí mimo unii před novináři německá kancléřka Angela Merkelová.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!