Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Juncker: Jednání o brexitu začnou až po britských volbách. Nejde prý o zdržení

Svět

  13:40
BRUSEL - Skutečná politická jednání mezi Evropskou unií a Británií o podobě odchodu země z evropského bloku začnou až po britských volbách plánovaných na 8. června, míní předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Novinářům to ve středu řekl jeho mluvčí Margaritis Schinas, když informoval o úterním večerním telefonickém rozhovoru Junckera s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představuje bílou knihu vývoje Evropské unie. foto: Reuters

Mluvčí ale zároveň odmítl interpretaci, že záměr uspořádat předčasné parlamentní volby v Británii, který Mayová překvapivě ohlásila v úterý, zdrží začátek rozhovorů o podobě brexitu.

Britská premiérka Mayová chce vyhlásit předčasné volby

„Načasování se nemění, předpokládalo se, že rozhovory začnou v červnu,“ poznamenal Schinas. Připomněl, že členské země nyní debatují o politických vodítcích pro jednání, která by měly schválit na mimořádném summitu 29. dubna. Komise pak zřejmě 3. května přijde s návrhem konkrétních směrnic pro postup týmu vyjednavače Michela Barniera, která musí unijní země opět schválit, zřejmě na konci května.

Podle Schinase nebude komise nijak zasahovat do počínající předvolební kampaně v Británii a nemá v ní žádnou roli. „Je to věc britských voličů, domácí záležitost. Není na nás do toho vstupovat, kampaň nepovedeme,“ řekl.

Vyjednávání o britském odchodu z EU podle článku 50 unijní smlouvy Londýn oficiálně odstartoval na konci března, devět měsíců poté, co o odchodu své země z EU rozhodli občané v referendu.

Schinas ve středu také za komisi jednoznačně odmítl možnost, že by po opuštění EU zůstaly v Británii sídlit dvě unijní agentury, tedy Evropský bankovní úřad (EBA) a Evropská agentura pro léčiva (EMA).

Agentury EU podle něj musí sídlit na území Evropské unie a rozhodnutí kde to bude je na 27 členských zemích. „Není to součást jednání o brexitu. Je to důsledek brexitu. Británie opouští EU a nebude mít při rozhodování o sídle agentur žádné slovo,“ řekl Schinas. Součástí výstupových rozhovorů ale podle něj bude způsob, jak obě instituce přestěhovat s co nejmenšími praktickými a finančními dopady.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat