19. dubna 2017 13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Juncker: Jednání o brexitu začnou až po britských volbách. Nejde prý o zdržení

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představuje bílou knihu vývoje... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker představuje bílou knihu vývoje... | foto: Reuters

BRUSEL Skutečná politická jednání mezi Evropskou unií a Británií o podobě odchodu země z evropského bloku začnou až po britských volbách plánovaných na 8. června, míní předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Novinářům to ve středu řekl jeho mluvčí Margaritis Schinas, když informoval o úterním večerním telefonickém rozhovoru Junckera s britskou premiérkou Theresou Mayovou.

Mluvčí ale zároveň odmítl interpretaci, že záměr uspořádat předčasné parlamentní volby v Británii, který Mayová překvapivě ohlásila v úterý, zdrží začátek rozhovorů o podobě brexitu.

„Načasování se nemění, předpokládalo se, že rozhovory začnou v červnu,“ poznamenal Schinas. Připomněl, že členské země nyní debatují o politických vodítcích pro jednání, která by měly schválit na mimořádném summitu 29. dubna. Komise pak zřejmě 3. května přijde s návrhem konkrétních směrnic pro postup týmu vyjednavače Michela Barniera, která musí unijní země opět schválit, zřejmě na konci května.

Podle Schinase nebude komise nijak zasahovat do počínající předvolební kampaně v Británii a nemá v ní žádnou roli. „Je to věc britských voličů, domácí záležitost. Není na nás do toho vstupovat, kampaň nepovedeme,“ řekl.

Vyjednávání o britském odchodu z EU podle článku 50 unijní smlouvy Londýn oficiálně odstartoval na konci března, devět měsíců poté, co o odchodu své země z EU rozhodli občané v referendu.

Schinas ve středu také za komisi jednoznačně odmítl možnost, že by po opuštění EU zůstaly v Británii sídlit dvě unijní agentury, tedy Evropský bankovní úřad (EBA) a Evropská agentura pro léčiva (EMA).

Agentury EU podle něj musí sídlit na území Evropské unie a rozhodnutí kde to bude je na 27 členských zemích. „Není to součást jednání o brexitu. Je to důsledek brexitu. Británie opouští EU a nebude mít při rozhodování o sídle agentur žádné slovo,“ řekl Schinas. Součástí výstupových rozhovorů ale podle něj bude způsob, jak obě instituce přestěhovat s co nejmenšími praktickými a finančními dopady.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz