5. července 2019 12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Juncker kritizoval, že do čela EK neputuje spitzenkandidát. Výběr Leyenové prý nebyl moc transparentní

Dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dosluhující předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: Reuters

Helsinky Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker v pátek kritizoval způsob výběru své nástupkyně v čele unijní exekutivy, německé ministryně obrany Ursuly von der Leyenové, jako nepříliš transparentní. Podle něj ukončuje krátkou praxi výběru šéfa komise jako takzvaného spitzenkandidáta, tedy vedoucího kandidáta vítězné strany ve volbách do Evropského parlamentu (EP).

Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová

„Ten proces nebyl moc transparentní,“ řekl Juncker na tiskové konferenci v Helsinkách v odpovědi na jeden z dotazů k výběru své nástupkyně na summitu prezidentů a premiérů členských zemí EU v tomto týdnu. Současně podle agentury Reuters připomněl, jak byl sám vybrán před pěti lety.

„Bohužel se to nestalo tradicí. Byl jsem první a poslední spitzenkandidát,“ řekl Juncker. Použil tak nyní již zažitý německý výraz pro vedoucího kandidáta politické strany ve volbách do EP.

Schválení nominace Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise ještě vyžaduje souhlas Evropského parlamentu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!