Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Juncker nabídl představu, jak vyvést EU z krize. U Čechů vyvolal smíšené pocity

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker před svým projevem o stavu unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker před svým projevem o stavu unie. | foto: Reuters

Ve středečním ostře sledovaném projevu před europarlamentem předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nabídl svou představu, jak vyvést Evropskou unii z krize. Přes červnové britské rozhodnutí odejít ze společenství se unie nerozpadá, míní Juncker. Čeští europoslanci na projev reagovali rozdílně.

Příštích 12 měsíců bude podle Junckera klíčových pro budoucnost EU, členské země proto podle šéfa unijní exekutivy musí překonat své vzájemné rozpory a soustředit se na témata, která Evropu posílí a ochrání - v několika různých smyslech těchto slov.

Rozpory a fragmentace v unii dávají prostor populismu, který ovšem nepřináší řešení, ale jen další problémy, varoval Juncker. Bruselské unijní ústředí podle něj nehodlá rozválcovat národní státy, jak si někteří lidé v EU myslí. Zároveň ale nemůže být evropská integrace ponechána jen na zájmech členských států.

Předseda komise také podpořil vznik stálého evropského vojenského velitelství, které by například plánovalo unijní operace, i cestu k dalšímu posílení společné evropské obrany. Zjevná je tak snaha podporovat spolupráci členských zemí EU v bezpečnostní a obranné oblasti.

Obrana ostatně byla jedním z klíčových témat středeční Junckerovy řeči také vzhledem k migrační krizi. Šéf komise slíbil vznik nového systému, který by registroval všechny zájemce o vstup na unijní území, ale také posílení ochrany vnější hranice například v Bulharsku.

Státy unie by ale měly překonat své rozpory ohledně migrační problematiky, poznamenal Juncker, který zmínil také panující předěl mezi východem a západem unie. Předseda komise, která ve svém návrhu reformy azylového systému dosud počítá se systémem krizového přerozdělování žadatelů podle kvót, ve středu prohlásil, že solidarita musí jít od srdce a nelze k ní nikoho nutit.

Juncker vyzval k lepší ochraně dětí, které v migračním proudu přicházejí bez doprovodu, a oznámil záměr ustavit fond, jehož prostřednictvím chce EU podporovat rozvoj klíčových zemí Afriky a Blízkého východu.

Českým europoslancům chyběla sebereflexe, jiní chválili

Český europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda (KDU-ČSL) ocenil, že Juncker nezakrýval nedostatky a představil konkrétní řešení pro blízkou budoucnost. Naopak europoslanci za ČSSD Pavlu Pocovi potřebná sebekritika ze strany komise chyběla. Podle europoslankyně Martiny Dlabajové (ANO) Juncker nenaplnil očekávání.

Poc uvítal záměry komise posilovat investice v sociální oblasti i záměry týkající se bezpečnostního rozměru EU. Chyběla mu naopak reflexe chyb samotné komise, která podle něj někdy nepříliš odráží realitu EU. „Komise hrubě nezvládla svou negociační roli, svou úlohu spojovatele... nakonec i reflexe toho, že její návrhy byly zdrojem středečního rozporu mezi východem a západem nad migrací,“ dodal Poc.

Svoboda soudí, že Juncker přednesl „plus minus dobrý projev“. Mrzí ho ale, že šéf komise se nezmínil o Rusku jako o ohrožení evropské bezpečnosti a diplomaticky nemluvil o postavení Číny ve Světové obchodní organizaci.

Dlabajové se nelíbila ani Junckerova slova o unii. „Na co se musíme v Evropě nyní soustředit, a co pan předseda Juncker dostatečně nezdůraznil, je demokratické fungování EU. Brexit je pro nás varovným prstem, který ukazuje, že unie nesměřuje správným směrem. Lidé už nevěří, že je EU dokáže ochránit a hájit jejich zájmy. Proto se pak často obracejí k populistickým a radikálním politickým názorům, které jsou skutečným nebezpečím,“ zdůraznila Dlabajová. Ocenila ale, že se komise při řešení migrační krize „konečně zaměřila na otázky, jako je společná obrana vnějších hranic a efektivní evidence všech příchozích cizinců“.

Český poslanec Evropského parlamentu za TOP 09 Luděk Nidermayer usoudil, že Juncker přednesl projev se snahou být co nejméně kontroverzní a zdůraznit body, které jsou srozumitelné a ukazují přinos fungováni unie pro občany. Uvítal zvlášť předsedův důraz na zvýšení bezpečnosti, který se má brzy promítnout do změn na vnějších hranicích. „Celkově vnímám projev jako dobrý a adekvátní středeční situaci,“ řekl český politik.

Europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach naopak Junckerův projev odsoudil. „Byl to projev ustrnulosti. Není u něj žádná sebereflexe. Chce pořád jen více EU. Ale všiml jsem si, že říkal, že solidarita musí byt dobrovolná. Tak ho vezmu za slovo, až bude zas předkládat návrhy na povinné migrační kvóty,“ řekl Mach.

Také podle europoslance za KSČM Jiřího Maštálky přednesená zpráva ukazuje pouhý náznak sebekritiky a naprostou absenci dostatečných opatření k řešení krize. „V dané situaci by měl, při vší úctě, předseda komise zvážit, zda je schopen EU z krize vyvést, nebo rezignovat,“ uvedl v prohlášení český člen Evropského parlamentu.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...