5. listopadu 2014 16:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Juncker proti Moskvě i Británii: Evropská komise není gang byrokratů

Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker vítá komisaře pro energii Maroše... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Evropské komise Jean-Claude Juncker vítá komisaře pro energii Maroše... | foto: APČTK

BRUSEL Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker si stojí za svými výroky, kterými v úterý v europarlamentu počastoval britského a italského premiéra. Řekl to ve středu na tiskové konferenci po prvním zasedání svého týmu. Zároveň prohlásil, že sankce proti Rusku zůstanou

Zdůraznil, že na nepodloženou kritiku bude vždy reagovat. Juncker tak neslevil ze své kritiky způsobu, jakým David Cameron vystupuje v souvislosti s požadavkem EU, aby Londýn doplatil do unijního rozpočtu přes dvě miliardy eur. V úterý v europarlamentu předseda komise poznamenal, že Cameron a předseda italské vlády Matteo Renzi svým spoluobčanům lžou ohledně vyjednávání o rozpočtech svých zemí s Bruselem.

Junckerovo vystoupení bylo živější než tradičně suchopárné proslovy jeho...

Junckerovo vystoupení bylo živější než tradičně suchopárné proslovy jeho předchůdce Barrosa.

Cameron po posledním summitu EU odmítl povinnost zvýšit britský příspěvek do unijního rozpočtu o 2,1 miliardy eur (16,8 miliard korun) v důsledku změn statistiky používané při výpočtu příspěvků členských zemí. Prohlásil, že Londýn rozhodně tuto sumu k 1. prosinci, kdy se to od něj očekává, nezaplatí. O věci se nyní v zákulisí vyjednává, záležitost budou v pátek řešit ministři financí osmadvacítky.

Cameron má s každým problém

„Nemám problém s Davidem Cameronem. To on má problém s ostatními předsedy vlád,“ poznamenal pak na adresu britského ministerského předsedy, který proti Junckerovu nástupu do čela komise v létě neúspěšně bojoval. Nyní byl podle kuloárních informací na summitu ohledně otázky britského dvoumiliardového doplatku výrazně osamělý.

Renzi zase na posledním summitu kritizoval končící komisi Josého Barrosa, která upozornila Řím na „významný odklon“ rozpočtu od evropských fiskálních pravidel a vyzvala jej k nápravě. Italská vláda nakonec přepracovala svůj navrhovaný rozpočet a slíbila úspory. Podobná kritika se snesla také na Paříž za její nedodržení výše rozpočtového deficitu.

Gang byrokratů

Jean-Claude Juncker zahájil první setkání své nové komise zvonečkem. Byl...

Jean-Claude Juncker zahájil první setkání své nové komise zvonečkem.

Juncker dnes odmítl, že by měl s italským premiérem Renzim nějaké osobní neshody. Není podle něj ale oprávněný názor, že komise nemá zasahovat do oblastí, které jsou přitom součástí koordinace unijní ekonomiky. „Říkat, že nebudeme přijímat lekce od byrokratů - takové věty se mně nelíbí,“ poznamenal Juncker. Stejně jako v úterý v europarlamentu i nyní zdůraznil, že není „šéfem gangu byrokratů“.

„Řídím tým 28 politických komisařů. Na pokus rozložit komisi ještě před tím, než začala pracovat, musím reagovat,“ prohlásil.

ČTĚTE DÁLE:

Sankce zůstanou

Juncker pak informoval o tom, že sankce, kterými Evropská unie reagovala na ruský postup na Ukrajině, se v této chvíli nezmění. Případné úpravy budou podle něj záviset na vývoji přímo na východě Ukrajiny. Dodal také, že má v plánu navštívit Kyjev. Schůzka s prezidentem Petrem Porošenkem by prý měla být jeho prvním dvoustranným jednáním mimo země EU. Termín cesty ale ještě není jasný.

O podobě sankcí Evropská komise přímo nerozhoduje, její odborníci ale připravují možné návrhy konkrétních opatření. Konečné slovo při spuštění však mají členské země. Velvyslanci unijních států potvrdili rozhodnutí zachovat současnou podobu sankcí naposledy na konci října. Příští schůzka je naplánována na 17. listopadu.

Lidovky.cz, ČTK