Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Juncker lucemburskou daňovou aféru nejspíš ustojí

Svět

  20:28
ŠTRASBURK - Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se v pondělí před evropskými poslanci znovu hájil v souvislosti s kauzou kontroverzních daňových dohod, které Lucembursko pod jeho vedením uzavřelo s velkými firmami. Největší parlamentní uskupení EU se postavila na jeho stranu.

Junckerovo vystoupení bylo živější než tradičně suchopárné proslovy jeho předchůdce Barrosa. foto: Reuters

Právě kvůli daňové aféře vyvolala protievropská parlamentní frakce EFDD hlasování o vyslovení nedůvěry celé komisi, které se uskuteční ve čtvrtek. Už nyní je ale jasné, že nemá naději na úspěch, protože zástupci nejsilnějších parlamentních uskupení Junckera podpořili a označili hlasování za „destruktivní útok pravicových radikálů“.

Juncker čelí velkému tlaku kvůli odhalení o podrobnostech daňových dohod, které Lucembursko uzavíralo s nadnárodními firmami, a umožnilo jim tak platit jen velmi nízké daně. Šéf komise přijal za tato rozhodnutí politickou odpovědnost, ale trvá na tom, že dohody byly v souladu s lucemburským i mezinárodním právem.

K TÉMATU:

Nejsem přítelem velkokapitálu

To zopakoval i v pondělí a zdůraznil, že jej nikdo nemůže považovat za „přítele velkokapitálu“. Podle něj mají europoslanci na své snahy o vyslovení nedůvěry právo, má prý ale dojem, že cílem je hlavně on sám a ne celá komise. „Pokud chcete, abych šel já, pak to řekněte a já půjdu,“ řekl autorům návrhu.

Vyslovení nedůvěry komisi podporuje protievropská frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), v níž hraje hlavní roli britská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage. Přidali se k ní ale také krajně pravicoví europoslanci včetně Marine Le Penové z francouzské Národní fronty (FN). K tomu, aby komise skutečně padla, je potřeba většina dvou třetin odevzdaných hlasů a zároveň většina všech europoslanců, a to není reálné.

„Perverzní logika“ a „surreálný požadavek“

Junckera podpořili zástupci jeho domovské lidovecké frakce (EPP), ale i socialisté (S&D) a liberálové (ALDE). Šéf frakce EPP Manfred Weber v projevu řekl, že ti, kdo hlasování o nedůvěře iniciovali, jen chtějí sami k sobě přitáhnout pozornost. 

Šéf frakce ALDE Guy Verhofstadt byl ještě tvrdší, když krok označil za „hloupou a cynickou politickou hru s perverzní logikou“ a znovu zopakoval, že lucemburskou aféru musí řádně vyšetřit zvláštní parlamentní komise. I vedoucí socialistické frakce Gianni Pitella mínil, že požadavek na pádu komise je naprosto surreálný.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat