2. října 2019 18:51, aktualizováno  20:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Juncker uznal pokrok v brexitovém vývoji, pojistku ale podle něho návrh nenahrazuje

Končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. | foto: Reuters

BRUSEL Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v telefonátu s britským premiérem Borisem Johnsonem uznal pokrok v částech nového brexitového návrhu, který obdržel z Londýna. Zároveň však dodal, že problémy spojené s budoucím režimem na hranici Irska a Severního Irska a náhradou za takzvanou irskou pojistku přetrvávají a bude je nutné dále řešit.

Uvedla to EK s tím, že text návrhu nyní podrobně prozkoumají její právní experti. Podle hlavního unijního vyjednavače Michela Barniera bude EU dále pokračovat v hledání nové dohody. Finské předsednictví EU uvedlo, že všech 27 unijních zemí zůstává při vyjednávání s Londýnem jednotných.

Návrh podle Junckera přináší pozitivní kroky například ve věci kontrol zboží přepravovaného mezi Velkou Británií a Severním Irskem. Celkovou otázku celního uspořádání je ale podle něho nutné dále vyřešit.

Šéf EK poznamenal, že je stále potřeba zajistit, aby mezi oběma částmi ostrova zůstala zachována křehká rovnováha, kterou v roce 1998 přinesla takzvaná velkopáteční dohoda. Právě obavami z nového napětí v Irsku mimo jiné zdůvodňuje Brusel požadavek, aby po brexitu na ostrově nevznikla nová hranice. Pojistku, která to měla zaručit, však Johnson odmítá jako zásah do britské suverenity.

„(Juncker) rovněž zdůraznil, že musíme mít právně funkční řešení, které splňuje všechny náležitosti pojistky: zabrání vzniku tvrdé hranice, zachová spolupráci Severního Irska s Irskem a ekonomiku celého ostrova a ochrání jednotný trh EU a pozici Irska v něm,“ uvedla komise v prohlášení.

Finsko, které předsedá EU, v prohlášení uvedlo, že se unijní země postaví k novému návrhu konstruktivně. Všechny státy bloku podle Helsinek zůstávají v přístupu k brexitové dohodě jednotné.Barnier, který seznámil zástupce členských zemí s aktuálním vývojem, rovněž hovořil o mírném pokroku, zdůraznil však, že zbývá „spousta práce“. „Budeme dále pracovat na dosažení dohody,“ řekl novinářům v Bruselu. Dodal, že EU nikdy nebude chtít brexit bez dohody, ale jakékoli brexitové ujednání musí splnit tři podmínky zmíněné Junckerem.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...