11. listopadu 2014 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Junckera ohrožuje daňový skandál. Šéf Evropské komise však mlčí

Jean-Claude Juncker  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean-Claude Juncker | foto: Reuters

BRUSEL Předseda Evropské komise a někdejší lucemburský premiér Jean-Claude Juncker stále nijak nekomentoval nedávná odhalení, že Lucembursko v minulých letech umožňovalo mnoha nadnárodním firmám platit jen velmi nízké daně. Mluvčí komise Mina Andreevová pouze oznámila, že komise bude „odpovídajícím způsobem“ reagovat na případnou žádost o vysvětlení od Evropského parlamentu.

Europarlament se schází ve středu a ve čtvrtek. Mnozí jeho poslanci už v souvislosti s kauzou označovanou jako „Luxleaks“ zpochybnili Junckerovu důvěryhodnost. Je tak velmi pravděpodobné, že minulý týden publikovaná odhalení mezinárodního konsorcia investigativních novinářů (ICIJ) se nějakým způsobem dostanou na nadcházející jednání pléna parlamentu.

Například podle šéfa liberální frakce v europarlamentu Guye Verhofstadta by komise měla poslancům co nejrychleji vysvětlit, zda je postup, který praktikovalo Lucembursko, v souladu s evropským právem. Juncker se stále těší důvěře „své“ Evropské lidové strany (EPP).

ČTĚTE TAKÉ:

Tajné dohody

Podle zjištění ICIJ mělo s Lucemburskem tajné dohody okolo 340 velkých firem jako je Apple, Ikea, Pepsi či Deutsche Bank. Dohody z let 2002 až 2010 představují ztráty v objemu miliard eur pro země, v nichž by tyto podniky za jiných okolností danily.

Jean-Claude Juncker.

Jean-Claude Juncker.

Juncker byl premiérem Lucemburska od poloviny 90. let do loňského prosince. Nynější vláda knížectví zdůrazňuje, že na uzavřených dohodách není nic nezákonného. Kauza je nyní pro Junckera především politickou komplikací, jako předseda Evropské komise má totiž dbát na dodržování stejných podmínek pro všechny členy unie. Komise také klade velký důraz na boj s daňovými úniky. Přesto jeho mluvčí v minulých dnech uváděli, že novinářská zjištění nechávají šéfa komise „v klidu“.

„Nebudeme reagovat na vyjádření jednotlivých poslanců. Komise odpoví ve chvíli, kdy bude jasná pozice pléna europarlamentu,“ řekla v úterý Junckerova mluvčí. Pokud prý dá Evropský parlament najevo, že by měl věc přijít vysvětlit přímo Juncker, bude taková žádost „zvážena“. Předseda komise je podle Andreevové v neustálém kontaktu se zástupci europarlamentu.

ČTĚTE TAKÉ:

‚Rozhodne se sám‘

Juncker sám před novináře v roli šéfa komise předstoupil minulou středu, těsně před zveřejněním zjištění ICIJ. Od té doby dotazy v Bruselu odráží jeho mluvčí. Podle nich nebude rozhodně zasahovat do vyšetřování, které v souvislosti s lucemburskými dohodami s několika firmami už delší dobu probíhá, otázky by prý ostatně měla zodpovídat hlavně lucemburská vláda.

Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi v čele s předsedou...

Evropský parlament schválil novou Evropskou komisi v čele s předsedou...

„Pan Juncker se sám rozhodne, kdy se k věci vysloví,“ poznamenal v úterý šéf týmu jeho mluvčích Margaritis Schinas.

Vyšetřování má na starosti eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová z Dánska. Ta v minulých dnech uvedla, že dokumenty podkládající nově zveřejněná zjištění zatím její tým neprostudoval, a tak nemůže předjímat, zda se jimi komise vůbec bude zabývat.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.