Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Juščenko: Vím, kdo mě otrávil

Svět

  21:11
KYJEV - Ukrajinský prezident Viktor Juščenko prohlásil, že ví, kdo ho před čtyřmi lety otrávil. Zároveň obvinil svého někdejšího spolupracovníka, dnes poslance Davida Žvaniju, ze spoluviny na zločinu, protože ho prý vylákal na večeři, na které se ho dodnes neznámí pachatelé pokusili otrávit.

Viktor Juščenko se svou stranou odchází do opozice. foto: ČTK

Ukrajinský prezident tvrdil, že na inkriminovanou večeři nechtěl jít, ale Žvanija ho přemluvil. Na podzim 2004 byl Juščenko prezidentským kandidátem opozice, Žvanija byl jeho spolupracovníkem. Juščenko v souboji o prezidentské křeslo porazil proruského premiéra Viktora Janukovyče.

Lékaři konstatovali otravu dioxinem
Od kampaně Juščenkovu tvář hyzdí stopy po pokusu o otravu dioxinem. Jed určili vídeňští lékaři. Juščenko vždy tvrdil, že byl otráven a že za komplotem stojí Moskva, která podle něj odmítala při objasňování otravy spolupracovat.

Juščenko je přesvědčen, že byl otráven během večeře s šéfy tajných služeb 5. září 2004 v rezidenci mimo Kyjev. Pět dní po večeři byl hospitalizován ve Vídni, kde následně lékaři konstatovali otravu dioxinem.

Otravu si údajně vymyslel volební štáb
Někdejší prezidentův spolupracovník Žvanija už dříve prohlásil, že Juščenkovi se ve skutečnosti udělalo jen zle z jídla a jeho tvář prý byla znetvořena zánětem nervu. Otravu si prý vymyslel volební štáb, protože to mělo přispět ke zvýšení popularity dnešního prezidenta. Lékaři ovšem tuto hypotézu odmítli.

Žvanija je gruzínského původu; prezidentská kancelář ho údajně chtěla zbavit ukrajinského občanství a Žvanija se prý za to dřívějšímu spojenci mstí. Žvanija ale dodnes je členem projuščenkovy parlamentní frakce.

Minulý týden měl Žvanija k případu znovu vypovídat, ale odmítl to s odvoláním na poslaneckou imunitu. Ukrajinská generální prokuratura minulý týden přiznala, že po čtyřech letech vyšetřování záhadné otravy má zcela prázdné ruce. Nikdo nebyl obviněn ani zatčen a dlouholeté vyšetřování vyznělo do prázdna.
Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat