3. června 2009 11:17 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K černé skříňce míří miniponorky, najít ji ale bude těžké

Letadlo společnosti Air France | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Air France | foto: ČTK

Brífink francouzského Úřadu vyšetřování analýz bezpečnosti civilního letectví potvrdil, že před odletem nemělo letadlo žádné problémy. Do oblasti neštěstí nyní míří pátrací a vyšetřovací týmy i francouzské miniponorky, které budou pátrat po černé skříňce. Vedoucí francouzského vyšetřovatelského týmu Paul-Louis Arslanian na dnešní tiskové konferenci však neprojevil přílišný optimismus, že by mohly být černé skříňky nalezeny.

Upozornil, že skříňky bezpochyby leží v hornaté a hluboké části Atlantického oceánu. Kromě toho nelze také potvrdit, že pilot byl v kokpitu ve chvíli, kdy se letadlo řítilo dolů. "Neznáme ani přesný čas havárie," upozornil Arslanian.

První zprávu s výsledky vyšetřování lze podle něj očekávat až koncem června. Zatím nic prý nenasvědčuje tomu, že by "stroj měl nějaký problém před startem z Ria".

Do oblasti havárie francouzského letadla míří nyní pátrací týmy. Úkolem posádky čtyř lodí a jednoho tankeru bude především pátrat po případných přeživších, ačkoliv tuto možnost vylučují prakticky všichni odborníci, a sebrat trosky havarovaného letadla.

Podle původních předpokladů by měla pátrací plavidla dorazit na místo (asi 700 kilometrů od brazilských ostrovů Fernando de Noronha) už v ranních hodinách místního času (dopoledne SELČ). V oblasti se nyní pohybují obchodní plavidla, především v místech, kde byly spatřeny předpokládané trosky letounu. Vzdálenost mezi jednotlivými kusy byla v úterý až 60 kilometrů.

Černé skříňky v hloubce až 3000 metrů
Nahrávací zařízení průběhu letu, takzvané černé skříňky, o jejichž nalezení a vyzvednutí jde především, mohou ležet na oceánském dně v hloubce 2000 až 3000 metrů. Jsou konstruovány tak, aby vysílaly signály až 30 dní od chvíle, kdy se dotknou vody. Podle brazilských odborníků by měly být černé skříňky nepoškozené navzdory hloubce, v níže se nyní zřejmě nacházejí.

Do oblasti míří také francouzské plavidlo se dvěma miniponorkami, které mohou pátrat do hloubky 6000 metrů. V místech, kde se letadlo zřítilo, je přitom maximální hloubka 4700 metrů.

V letadle bylo 33 národností
Airbus A330 letící z Rio de Janeira do Paříže se ztratil v pondělí; na jeho palubě cestovalo 318 lidí, 126 mužů, 82 žen, sedm dětí a jedno novorozeně a dvanáctičlenná posádka. Mezi cestujícími bylo několik vysoce postavených představitelů firmy Michelin především pro Jižní Ameriku, prezidenta metalurgické společnosti ThyssenKrupp CSA Erich Heine, několik brazilských veřejných činitelů, zástupci nevládních organizací a také 26letý princ Pedro Luis de Orleans e Bragança, potomek posledního brazilského císaře Pedra II. Tři cestující byli slovenští občané.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!