130 let

Zavalený uhelný důl na Novém Zélandu. | foto: Reuters

Aktualizováno

K havířům na Novém Zélandu spustí robota. Na povrchu sílí zlost

Svět
  •   9:39aktualizováno  10:50
WELLINGTON - Páteční exploze v novozélandském uhelném dole uvěznila dva kilometry pod zemí 29 horníků. Záchranáři k nim nyní posílají speciálního robota, jenž má v zavaleném dole prověřit hodnoty koncentrace nebezpečných plynů, kvůli kterým policie stále odmítá pustit do dolu záchranáře. Policie neztrácí naději, že havíři budou z dolu úspěšně zachráněni. Poprvé ale připustila možnost, že všichni nemuseli výbuch přežít.

"Zůstáváme optimističtí a věříme, že to je a bude pátrací a záchranná akce," řekl policejní velitel Gary Knowles. "Jsme ale připraveni na všechny možnosti, mezi které patří i možné ztráty na životech," dodal.

Čtěte více:

Na povrchu sílí zlost a frustrace vyvolávané váznoucími záchrannými pracemi a nejistotou ohledně osudu pohřešovaných horníků, napsala agentura Reuters.

Zaznívají i hlasy zpochybňující připravenost novozélandského důlního průmyslu - považovaného za jeden z nejbezpečnějších na světě - čelit podobným katastrofám.

Zavalený uhelný důl na Novém Zélandu.

"Je to čas velké zkoušky a rodiny pociťují velkou míru strachu, obav

Čínští kolegové měli štěstsí

Všechny horníky, které v neděli uvěznil náhlý příval vody v malém uhelném dole na jihozápadě Číny, bylo dnes vytaženo na povrch. Podle čínských médií jsou všichni živí.

Ze zaplaveného dolu Pa-tchien v provincii S´-čchuan se podařilo včas utéci 13 lidem. V podzemí zůstalo 22 horníků a sedmičlenný tým záchranářů, kteří tam uvázli při prvním pokusu o záchrannou akci.

Čínské doly jsou považovány za nejnebezpečnější na světě, zprávy o neštěstích odtud přicházejí často. V polovině října například při explozi plynu v dole v centrální Číně zemřelo 37 horníků.

a frustrace," řekl dnes na tiskové konferenci premiér John Key.

Frustrace
"Všichni jsme frustrovaní, každý je rozčilený a podrážděný," řekla Laurie Drewová, jejíž jednadvacetiletý syn Zen je mezi pohřešovanými horníky. Robot poskytnutý novozélandskou armádou bude modifikován tak, aby bylo zaručeno, že nevyvolá jiskření, které by mohlo zapálit metan. Bezpečně spuštěn do dolu má být podle očekávání dnes odpoledne místního času. S pomocí robota chtějí záchranáři zjistit, zda byla hlavní šachta při explozi zablokována.

Z Austrálie bylo letecky přepraveno speciální zařízení pro měření a analýzu úrovně toxických plynů. Testy prováděné každých 30 minut ale stále ukazují vysokou koncentraci nebezpečných plynů. Knowles uvedl, že vzduch v dole ohřívá zatím neznámý zdroj tepla. Po páteční explozi se podařilo z dolu na západě novozélandského Jižního ostrova dostat jen dvěma lidem, 29 horníků se pohřešuje a dosud s nimi nebylo navázáno spojení.

V neděli večer začali záchranáři hloubit průzkumný vrt o průměru 15 centimetrů, z něhož budou odebrány vzorky vzduchu pod zemí. Podle vedení dolu Pike River je zapotřebí provrtat skálu do hloubky 162 metrů, záchranáři se dostali už zhruba do dvou třetin požadované hloubky.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás