18. ledna 2017 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

UFO i atomové dělo u Košic. CIA odtajnila miliony stran dokumentů

Létající talíř (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Létající talíř (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zveřejnila pro celý svět na internetu téměř 13 milionů stránek odtajněných dokumentů, které byly dosud přístupné pouze ze čtyř počítačů v národním archivu v Marylandu. V online knihově je zároveň mnoho materiálů, které se týkají Československa.

Podle CNN tyto dokumenty objasňují aktivity rozvědky během konfliktů ve Vietnamu a Koreji a studené války, například všechny materiály, které zpracovával Henry Kissinger. Jsou mezi nimi i dokumenty týkající se údajných spatření UFO a programu CIA nazvaném „Hvězdná brána“, jenž zkoumal možné využití různých parapsychologických postupů.

Záznamy pocházejí z doby od vzniku CIA v roce 1947 a jdou až do 90. let. „Není to žádný výběr,“ zdůraznila mluvčí CIA Heather Horniaková. „Je tam celá historie, to dobré i to špatné,“ dodala.

Žádný z dokumentů není odtajněný čerstvě, nicméně miliony stránek byly upraveny. Podle Horniakové ale byly tyto zásahy pouze „lehké“ a jejich smyslem byla ochrana zdrojů a metod, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit národní bezpečnost.

„Je to jedna z věcí, o kterých si myslíme, že zlepšují naši transparentnost a jednoduchým způsobem umožňují lépe rozšířit informace,“ vysvětlil Joseph Lambert, ředitel CIA pro práci s informacemi agentuře Bloomberg.

Vyhledávač CIA nalezne téměř 30 tisíc odkazů při zadání hesla Československo. Mezi nimi je například zpráva z roku 1947, která informuje o stavu tankového arzenálu v zemi, nebo dokument z roku 1954, v němž se píše o „zprávách ze slovenského posádkového města Košice, které naznačují, že československá armáda nyní vlastní, a to pouze na krátký čas, polní atomové dělo“. Podle těchto zpráv byly hlášeny také tajné střelecké testy za přítomnosti sovětských expertů.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz