8. srpna 2019 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

K Tchaj-wanu se blíží tajfun Lekima. Úřady evakuovaly do bezpečí 1500 lidí

Tajfun Lekima se blíží k pobřeží Tchaj-wanu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tajfun Lekima se blíží k pobřeží Tchaj-wanu. | foto: Twitter/Jason Nicholls

Tchaj-pej  Silný tajfun Lekima, který provází vítr o rychlosti až 227 kilometrů v hodině, ve čtvrtek zasáhne Tchaj-wan. Podle meteorologického úřadu hrozí silné deště, sesuvy půdy a na severním pobřeží ostrova i vysoké vlny.

Do bezpečí bylo evakuováno asi 1500 lidí, především z ostrovů podél východního pobřeží Tchaj-wanu, informovala agentura Reuters.

Varování před tajfunem přišlo jen několik hodin poté, co severovýchodní pobřeží Tchaj-wanu zasáhlo zemětřesení o síle šesti stupňů, které způsobilo menší škody a vyžádalo si jednu oběť. Otřesy přerušily dodávku elektřiny do více než 10 000 budov.

V souvislosti s blížícím se tajfunem vydal meteorologický úřad varování před větrem a silným deštěm pro oblast hlavního města Tchaj-pej a jeho okolí. V horách severní části ostrova může podle meteorologů napršet až 900 milimetrů srážek. V některých oblastech se rozmístili vojáci, aby mohli pomoci, pokud tajfun způsobí povodně.

Během víkendu by měl tajfun Lekima zasáhnout Čínu, a to v oblasti východočínského města Šanghaj.

Tchaj-wan, Čínu, Filipíny a Japonsko v druhé polovině roku pravidelně postihují tajfuny, které nabírají sílu nad teplými vodami Tichého oceánu nebo Jihočínského moře. V roce 2009 zpustošil Tchaj-wan tajfun Morakot, který si vyžádal téměř 700 obětí při sérii sesuvů půdy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!