Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K útoku Syřana v bavorském Ansbachu se přihlásil Islámský stát

Svět

  17:11
KÁHIRA/MNICHOV - K nedělnímu útoku v bavorském Ansbachu se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Podle agentury Reuters to IS oznámil prostřednictvím své agentury Amak. Neúspěšný syrský žadatel o azyl v Ansbachu odpálil v neděli večer výbušninu ukrytou v batohu, zranil přitom 12 lidí a sebe zabil.

Německé speciální jednotky - ilustrační foto. foto: ČTK

„(Útočník) provedl operaci v reakci na výzvy k útokům na země, které jsou součástí koalice, jež bojuje proti Islámskému státu,“ uvedla agentura Amak.

Německo se přímých bojů proti IS neúčastní. Z Turecka ale létají jeho letadla Tornado, která zajišťují letecký průzkum pozic islamistů pro mezinárodní koalici vedenou Spojenými státy, a Berlín také poskytl spojencům speciální letoun pro tankování ve vzduchu.

Cítíme se zahanbeně, oznámila syrská opozice

Syrská exilová opozice v Německu vyjádřila stud poté, co se syrští žadatelé o azyl v Německu dopustili v neděli dvou útoků. Organizace doufá, že incidenty nezmění německou vstřícnost k žadatelům o azyl. Uprchlíci oslovení agenturou DPA se ale obávají, že se od nich Němci budou nyní distancovat.

Sedmadvacetiletý Syřan, který se v Asbachu odpálil, byl odmítnutý žadatel o azyl, jemuž hrozila deportace do Bulharska. Policie uvedla, že se dvakrát pokusil o sebevraždu a léčil se na klinice pro duševně nemocné. Šlo o čtvrtý útok v Německu za poslední týden, i když každý má odlišné pozadí.

Syřané nemohou být vyhoštěni přímo do Sýrie kvůli situaci, která v zemi zmítané občanskou válkou panuje. Jak dodal mluvčí německého ministerstva vnitra, „v tuto chvíli nedokáže říci, proč k deportaci“ sedmadvacetiletého odmítnutého žadatele o azyl nedošlo.

Není rovněž jasné, kdy vyhoštění mělo nastat. Syřan, který při útoku zahynul, dostal celkem dva příkazy k vyhoštění. Druhý mu byl doručen letos 13. července, předchozí příkaz byl vydán 22. prosince roku 2014. Podle mluvčího měl být muž deportován do Bulharska, protože právě v této balkánské zemi poprvé požádal o azyl.

K explozi podle BBC došlo před vinárnou Eugens Weinstube v neděli ve 22:12. První zprávy mluvily o tom, že šlo o výbuch plynu. Že byl ale výbuch způsoben trhavinou pak potvrdila před jednou v noci starostka Ansbachu i mluvčí ministra vnitra. „Šlo o záměrnou explozi. Evakuovali jsme 2000 lidí z blízkého hudebního festivalu,“ citovala mluvčího agentura Reuters.

Muž se odpálil v neděli kolem 22:00 SELČ v historickém centru čtyřicetitisícového města, které leží západně od Norimberku.

Krátce předtím se podle svědků neúspěšně zkoušel dostat na hudební festival Ansbach Open. Když se mu to nepovedlo, vyvolal explozi nedaleko vstupu na festival. Výbušninu měl v batohu a podle ministra se snažil napáchat co největší škody, neboť k ní přidal mnoho ostrých částí kovu.

Záchranáři před vinárnou v Ansbachu.
Policie šetří, proč se Syřan v Ansbachu odpálil.

Drogy a psychické problémy

Muž přišel do Německa před dvěma lety a policie jej znala kvůli dřívějším přečinům, mimo jiné drogovým deliktům. Dvakrát se také pokusil o sebevraždu, což mu vyneslo léčbu na psychiatrické klinice.

Žádost o azyl mu úřady před rokem zamítly. Lze očekávat, že důvod zamítnutí sdělí v příštích dnech úřad pro migraci. Vyšetřovatelé teď budou zjišťovat, s kým útočník udržoval kontakty a co dělal ve své vlasti, než odešel do Německa.

K explozi podle BBC došlo před vinárnou Eugens Weinstube v neděli ve 22:12. První zprávy mluvily o tom, že šlo o výbuch plynu. Že byl ale výbuch způsoben trhavinou pak potvrdila před jednou v noci starostka Ansbachu i mluvčí ministra vnitra. „Šlo o záměrnou explozi. Evakuovali jsme 2000 lidí z blízkého hudebního festivalu,“ citovala mluvčího agentura Reuters.

Ansbach leží asi 140 kilometrů severně od Mnichova, kde v pátek osmnáctiletý mladík v nákupním centru zastřelil devět lidí a pak sebe (Bližší informace o útočníkovi čtěte ZDE). V Ansbachu je americká vojenská základna, kde sídlí 12. Bojová letecká brigáda.

Tragický týden pro Bavorsko

V Bavorsku to byl druhý útok syrského uprchlíka během neděle a v posledních dnech čtvrtou tragédií v zemi. Jednadvacetiletý muž, který také žádal o azyl, zabil ve městě Reutlingen na jihozápadě Německa ženu a další dvě osoby zranil. Již dříve měl podle policejního mluvčího zranit několik lidí.

Při nejvážnějším incidentu v pátek zaútočil osmnáctiletý Němec s íránskými kořeny u mnichovského nákupního centra Olympia, kde zastřelil devět lidí a sebe, dalších pětatřicet zranil.

Minulé pondělí zase sedmnáctiletý žadatel o azyl z Afghánistánu zranil ve vlaku nedaleko bavorského Würzburgu sekerou a nožem čtyři cestující. V neděli se kromě útoku v Ansbachu odehrála další tragédie v sousedním Bádensku-Württembersku. Jednadvacetiletý syrský žadatel o azyl zabil na autobusovém nádraží v Reutlingenu mačetou ženu a další lidi zranil.

Do Ansbachu měl tento týden odcestovat hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) s delegací a jednat o dohodě o spolupráci s regionem Střední Franky. Nyní možná cestu odloží. „Zjišťujeme aktuální bezpečnostní situaci,“ uvedl Hašek.

V Ansbachu shodou okolností v lednu Bavorsko zahájilo svůj zemský integrační program informující žadatele o azyl o právním systému země, rovnosti mezi muži a ženami nebo sekulární povaze Západu.

Autoři: , ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat