Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚K volbám nepůjdu.’ Pařížské předměstí po násilných protestech nemá favorita

Francouzská policie v Paříži | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská policie v Paříži | foto: Lidové noviny

AULNAY-SOUS-BOIS (od zvláštního zpravodaje LN ve Francii) V neděli se koná první kolo francouzských prezidentských voleb. Favoritem na postup do druhého kola je centrista Emmanuel Macron, stíhaný nacionalistkou Marine Le Penovou. Pokud by se ale hlasovalo jen na neblaze proslulém pařížském předměstí Aulnay-sous-Bois, stal by se novým pánem Elysejského paláce krajně levicový kandidát Jean-Luc Mélenchon.

Možná ještě více než jeho voličů bude ale těch, kteří zůstanou doma.

Před dvěma měsíci se třítisícové předměstí Paříže Aulnay-sous-Bois dostalo do novinových titulků po celé Francii. Policie tehdy při rutinní kontrole brutálně zasáhla proti mladému muži, což vyvolalo rozsáhlé protesty a případ se dostal až k hlavě státu Françoisi Hollandovi.

Aféra Théo je ve městě znát i těsně před prezidentskými volbami: „K volbám nepůjdu,“ kroutí rezolutně hlavou asi čtyřicetiletá žena afrického původu, která míří na vlak do Paříže. „Proč? Podívejte na to, co se tu dělo před dvěma měsíci,“ zvyšuje hlas, odmítavě mává rukou a odchází.

Rozčilená žena v Aulnay není rozhodně sama, kdo chce nedělní hlasování ignorovat. „Region Seine-Saint-Denis trpí už několik let jednou z nejnižších volebních účastí v celé Francii. A Aulnay-sous-Bois bohužel z tohoto pravidla nevybočuje,“ řekla LN tamní zastupitelka Amélie Pinheirová. „Zvláště mladí lidé se necítí být vyslyšeni politiky,“ dodává mladá poslankyně, která se zabývá právě občanskou angažovaností mládeže.

Marine Le Penová, předsedkyně francouzské krajně pravicové strany Národní...
Favorit francouzských prezidentských voleb Emmanuel Macron.

Pokud už oslovení lidé někoho z kandidátů jmenují, je to prakticky vždy představitel krajní levice Jean-Luc Mélenchon.

„Minule jsem volil Hollanda a byla to chyba, hodně lidí zklamal. Hamon zase nemá charisma a Socialistická strana příští rok zemře – zavraždil ji Hollande, Valls i Macron,“ říká šéf restaurace Kamel s tím, že tentokrát vsadí na Mélenchona.

Stejný názor má blonďatá studentka Cécile, která nejdříve upozorňuje na to, kdo zde oblíbený skutečně není – šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová. Její volební plakáty ve studentském kampusu prý byly zničené nejdříve, zatímco někteří levicoví kandidáti tam visí ještě dnes. Na Mélenchonovi pak oceňuje, že se stará o budoucnost, školství, ale prosazuje třeba i bio výrobky.

Město dvou tváří

Ty se dají koupit v Aulnay na tržišti v centru města, jež vůbec nepřipomíná neblaze proslulé místo, kde vládne nezaměstnanost, nuda a kriminalita. Právě naopak – centrum je čisté, upravené a plné nejrůznějších obchodů a restaurací. Při procházce k budově radnice z počátku 30. let prochází návštěvník kolem hezkých patrových domků, které rozhodně nevypadají na to, že by v nich bydleli chudáci.

Aulnay-sous-Bois má ale dvě tváře – ta druhá je na severu města, kde už nechybí posprejované panelové domy a mládež, která zjevně nemá co na práci. Jeden z takových mladíků nedávno odešel od soudu s pokutou za to, že ve městě ničil volební plakáty.

Ne každý absentér však jedná dobrovolně. Hned několik lidí, například Maročan Omar, přiznává, že k volbám nepůjde, protože nemá občanství.

Voličky konzervativce Francoise Fillona vylepují na ulici jeho plakáty.

Voličky konzervativce Francoise Fillona vylepují na ulici jeho plakáty.

„Žiju tu už patnáct let, občanství je ale strašně těžké získat,“ říká s tím, že o výběru kandidáta proto ani nepřemýšlel.

Nezaměstnaný Karim sice volit může, jenže nikdo z kandidátů ho neoslnil a on váhá, zda vůbec chodit k volební urně.

„Stranou číslo jedna na předměstích je absence, která předstihne všechny kandidáty,“ napsal LN Julien Talpin z univerzity v Lille, expert na otázky předměstí.

Větší šanci zde mají levicoví kandidáti, kteří se vymezují proti rasismu a diskriminaci. „Letos v lednu se mobilizoval muslimský elektorát, aby v socialistických primárkách porazil Benoît Hamon Manuela Vallse,“ připomíná politolog neoblíbenost bývalého premiéra. V minulých prezidentských volbách pak dalo hlas Hollandovi v souboji s Nicolasem Sarkozym 90 procent muslimských voličů.

Na stoupence pravice narazí člověk v Aulnay jen výjimečně. Jedním z nich je důchodce Philippe, který popíjí pivo v baru na náměstí. Ani on ale zatím neví, komu dá hlas – u konzervativce Françoise Fillona se mu nelíbí „odklánění“ státních peněz manželce, u Le Penové zase její ekonomický program. Philippe přiznává, že je to vůbec poprvé, kdy je před volbami bezradný. A také otrávený.

Na otázku, který z levicových kandidátů má nejlepší program týkající se předměstí, uvádí Julien Talpin Hamona s tím, že se tam socialista často vydává, vyslovuje se proti diskriminaci – například při kontrolách dokladů – a netají své propalestinské postoje.

Hamonovy šance postoupit do druhého kola prezidentských voleb jsou ale minimální, v posledních průzkumech se pohyboval jen okolo deseti procent, tedy daleko za svým sokem Jean-Lucem Mélenchonem.

Aulnay-sous-Bois se kandidáti vyhnuli

Jak říká zastupitelka Amélie Pinheirová, od aféry Théo se v Aulnay-sous-Bois žádný z prezidentských kandidátů neobjevil.

„Byla zde veřejná setkání na podporu jednotlivých kandidátů, ale žádná akce přímo spojená s aférou Théo,“ upřesnila.

Budoucí prezident by podle ní měl obnovit vztah s předměstími a politici by se v Aulnay už neměli stavovat jen proto, aby měli čisté svědomí.

„Od vlády potřebujeme silnou politiku v oblasti boje proti nezaměstnanosti a nejistotě, měla by se ale zabývat i školstvím a bezpečností na předměstích. Nesmíme zůstat stranou. Aulnay-sous-Bois potřebuje prezidenta, který se na něj nebude dívat svrchu,“ doufá politička, která se do zastupitelstva dostala z kandidátky středové strany UDI, jež nyní podporuje Emmanuela Macrona.

Volební místnosti se otevírají

Volební místnosti budou otevřeny od 8:00 SELČ a uzavřou se na většině území v 19:00, tedy o hodinu později než při předcházejících prezidentských volbách. V některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00. Až poté budou známy první odhady. Belgická média mohou ale s prvními čísly přijít o několik hodin dříve, protože nejsou omezena francouzskými zákony.

Milan Rokos

Autor

Milan Rokosmilan.rokos@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...