Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kdo zaútočil na konvoj OSN? Povstalci vinu odmítají, ukazují na armády Konga a Rwandy

Vojáci OSN na stabilizační misi v Kongu, říjen 2018. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci OSN na stabilizační misi v Kongu, říjen 2018. | foto: Reuters

GOMA Vláda Konžské demokratické republiky z pondělního útoku na konvoj OSN, při kterém zemřeli tři lidé včetně italského velvyslance, obvinila hutuské povstalce z ozbrojené skupiny Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR). Skupina FDLR podíl na útoku odmítá, viní z něj armády Konga a Rwandy, napsala v úterý agentura AFP.

FDLR v prohlášení zaslaném v úterý agentuře AFP varuje před „unáhlenými obviněními“. Podle povstalců byl velvyslanecký konvoj napaden poblíž Gomy, na hranicích se Rwandou, nedaleko od pozic konžské a rwandské armády. „Viníky této odporné vraždy je potřeba hledat v těchto dvou armádách,“ píše se v prohlášení FDLR.

Hranice mezi Kongem a Rwandou je hustě zalesněná a hornatá, hranice nejsou nepropustné. Kinshasa přesto odmítá, že by na jejím území byli příslušníci rwandské armády, připomíná AFP.

Na východě Konga působí na 120 ozbrojených skupin, které zápasí o vliv a místní nerostné zdroje, píše Reuters. Na cestě, po které jel konvoj, podle bezpečnostních pravidel není potřeba ozbrojený doprovod, uvádí AFP s odvoláním na příslušníka OSN v místě.

Šest ozbrojených mužů v pondělí dopoledne napadlo konvoj inspekce Světového potravinového programu při OSN, které mířil na návštěvu školy. Byli vyzbrojeni puškami AK-47, známými jako kalašnikov, a mačetou. Jednoho z řidičů okamžitě z bezprostřední blízkosti zastřelili, dalších sedm cestujících ze dvou aut vytáhli. Cílem byl pravděpodobně unést diplomaty. Střelbu slyšeli ozbrojení strážci parku Virunga a únosce pronásledovali.

Italský velvyslanec Luca Attanasio podlehl střelným zraněním v nemocnici, člen jeho ochranky Vittorio Iacovacci zemřel na místě útoku. Do Gomy již přiletělo letadlo, které těla obou Italů dopraví do vlasti, uvedla agentura Reuters.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...