Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Ruští teroristé. Zničení hráze vodní elektrárny Kachovka jen celému světu potvrzuje, že musí být vyhnáni ze všech koutů Ukrajiny. Neměl by jim zůstat ani jeden metr, protože každý metr využívají k teroru. Všechny služby fungují. Svolal jsem Radu národní bezpečnosti a obrany. Šiřte prosím pouze oficiální a ověřené informace,“ uvedl Zelenskyj.
Po mimořádném jednání rady prohlásil, že Rusové přehradu odpálili na dálku. „Dnes v noci okolo 02:50 (místního času, 01:50 SELČ, pozn, red.) ruští teroristé provedli vnitřní detonaci struktur Kachovské vodní elektrárny.“
Přehradu vyhodila do povětří ruská 205. motostřelecká brigáda, uvedl předtím prezidentův poradce Mychajlo Podoljak s odvoláním na rozvědku. „Je to předběžná informace. Samozřejmě teď se vše bude ověřovat. Ale (tato jednotka) byla tam umístěna a jsou předběžné údaje, že to byli vojáci 205. motostřelecké. Prověříme to,“ řekl.
Ukrajinská společnost Ukrhidroenerho uvedla, že Kachovská vodní elektrárna byla kompletně zničena a nepůjde ve svém původním stavu obnovit. „V důsledku detonace uvnitř strojovny byla Kachovská vodní elektrárna úplně zničena. Zařízení nemůže být obnoveno,“ píše Ukrhidroenerho.
Ukrajinské úřady uvedly, že hladina v nádrži klesá rychlostí asi 15 centimetrů za hodinu. Obyvatele vyzvaly, aby se v co největší míře zásobili vodou. Podle jejich údajů může být ve velkém nebezpečí 16 000 obyvatel. Do záplavové zóny na pravém břehu spadají obce Mykolajivka, Olhivka, Ljovo, Ťjaginka, Poňjativka, Ivanovka, Tokarivka, Prydniprovske, Sadove a část Chersonu. Podle ruské okupační správy záplavy ohrožují 22 000 lidí.
Ukrajinské úřady už zahájily evakuaci. Podle Prokudina lidé odjížděli v autobusech z menších obcí podél Dněpru, a to směrem do Chersonu a dále do Mykolajivu a ostatních větších ukrajinských měst. Kolem poledne bude z Chersonu vypraven evakuační vlak do města Mykolajiv. Prokudin varoval, že rozsah záplav bude během dopoledne narůstat.
Ruskem dosazení činitelé okupovaných částí Chersonské oblasti zpočátku tvrdili, že evakuace není potřeba. Podle TASS se může zničení přehrady dotknout asi 80 obcí. V záplavové zóně může být zhruba 300 domů, píše RIA Novosti .
Záplavy hrozí hlavně na levém břehu Dněpru:
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvŠéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se zničením Kachovské přehrady dopustilo „ekocidy“, ale ukrajinské úřady pracují na zajištění bezpečnosti obyvatel. Poznamenal také, že ruské akce představují hrozbu i pro nedalekou Záporožskou jadernou elektrárnu..
Z exploze se obviňují navzájem
„Ruské okupační síly vyhodily do povětří vodní elektrárnu Kachovka. V současné době zjišťujeme rozsah škod, rychlost a objem vody a pravděpodobné oblasti zaplavení,“ uvedlo na Telegramu ukrajinské jižní velitelství. Ukrajinská vojenská rozvědka uvedla, že ruské síly přehradu odpálily „v panice“. „Jde o jasný teroristický čin a válečný zločin,“ uvedla.
Zdejší ruští činitelé naopak obviňují ukrajinské jednotky. Ruská agentura TASS s odkazem na nejmenovaný zdroj píše, že Kachovská přehrada byla zasažena z ukrajinského raketometu Vilcha. Reuters se to nepodařilo ověřit.
Ruskem dosazený starosta Nové Kachovky, která leží u přehrady, zprávy o bombardování přehrady a vodní elektrárny nejprve označil za nesmysl a poznamenal, že všude ve městě je klid a ticho. Nedlouho poté však pro TASS řekl, za zničením přehrady stálo ukrajinské ostřelování a „teroristický útok“.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj už loni v říjnu uvedl, že Rusko chystá na Kachovské přehradě útok, který by mohl vést k zatopení Chersonu, který leží nedaleko, i desítek dalších obcí. Ruská okupační správa naopak prohlašovala, že útok na přehradu plánuje Ukrajina.
Voda z přehrady chladí jadernou elektrárnu
Kachovská přehrada je posledním stupněm Dněperské kaskády. Byla zbudována v 50. letech minulého století. Její hlavní význam nespočívá ve výrobě elektřiny, ale v navazujících zavlažovacích systémech, které přivádějí vodu do oblastí jižní Ukrajiny a na Krym.
Součástí projektu bylo i vybudování vstupních regulačních systémů Kachovského a Severokrymského kanálu. Je proto velmi pravděpodobné, že zničení přehrady výrazně ovlivní zásobování okupovaného Krymu vodou.
Voda z přehrady je také používaná v chladicím systému největší jaderné elektrárny v Evropě. Ukrajinská vojenská správa Záporožské oblasti v únoru uvedla, že pokud bude nadále klesat hladina přehrady, bude chlazení Záporožské elektrárny ohroženo.
Ukrajinská státní společnost Enerhoatom uvedla, že situace v největší evropské jaderné elektrárně je pod kontrolou. „Voda z Kachovské nádrže je nezbytná k tomu, aby elektrárna mohla odebírat energii pro kondenzátory turbín a bezpečnostní systémy Záporožské jaderné elektrárny,“ uvedl Enerhoatom. „Nyní je chladicí nádrž elektrárny plná: k 8:00 je hladina vody 16,6 metru, což je pro potřeby elektrárny dostatečné,“ doplnil Enerhoatom.
Agentura Reuters s odvoláním na TASS a proruského činitele v oblasti napsala, že Záporožské jaderné elektrárně zatím kvůli zničení přehrady, z níž čerpá vodu pro svůj chladící systém, nehrozí kritické nebezpečí. „Přestože pokles hladiny vody nepředstavuje bezprostřední ohrožení jaderné bezpečnosti, může se stát zdrojem obav, bude-li mu umožněno pokračovat,“ konstatoval tehdy šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.
„Zničení přehrady Nová Kachovka by nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské elektrárny. Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno ze velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám,“ uvedla na Twitteru šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Letecký poplach platil na celé Ukrajině
Rusko v noci na úterý znovu útočilo na Kyjev, na který podle zdejších představitelů směřovalo přes 20 raket, které se ale podařilo sestřelit. Útoky byly hlášeny také z Charkova. Letecký poplach platil dočasně opět na celém území Ukrajiny, informují agentury Ukrinform a Reuters.
Vitalij Kličko, starosta ukrajinské metropole, která je v posledních týdnech terčem nočních útoků pravidelně, uvedl, že výbuchy, které se v Kyjevě ozývaly, byly způsobeny zásahy protivzdušné obrany proti ruských útočným prostředkům. „Všechny byly sestřeleny,“ doplnil později šéf kyjevské vojenské správy Serhij Popko.
Padající trosky poškodily silnici a trolejbusové vedení. Podle předběžných informací si útok nevyžádal žádné oběti.
Také v Charkově, který je druhým největším městem východoevropské země, byly slyšet exploze. Podle zdejších úřadů město čelilo raketovému útoku, v jehož důsledku byl poškozen vodovodní systém i několik domů.