Diskuse k článku: Kaczyński hájí kontroverzní zákon o holokaustu. Vyzval prezidenta, aby ho podepsal

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 21
  • Poslední: 4.2. 2018 22:20
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
E. Erat 3.2.2018 18:00

Spravný postoj. Vyhlazovací tábory byly výlučnou záležitostí Němců, bylo jich 11 a zemřelo v nich cca 5 mil. lidí. Polsko jako právní samostatný stát neexistovalo, bylo plně v područí okupace Němců. Jako jediný okupovaný stát nemělo, ani kolaborantskou vládu. Pouze exilovou vládu v UK. A ta samozřejmě nemohla nic ovlivnit. Zákon nic neříká o tom, že se někteří Poláci neúčastnili pogromů na Židy atd. Ale, pouze, že odpovědnost za holocaoust není možno připisovat polskému státu a národu. I v Protektorátu byli lidé, kteří zde udávali Židy, kolaborovali s Němci atd. Ale, nikdo neříká, že Terezín byl český koncentrační tábor. A o Polských! ! koncentačních táborech mluvil např. Obama při návštěve Varšavy.

J. Křivan 3.2.2018 20:21

Je otázka praxe, jak se bude ten zákon vykládat. Pokud převáží Váš výklad OK.

E. Erat 3.2.2018 21:02

Četl jsem včera fragmenty toho zákona v tisku. Tam to bylo takto uváděno. Ono to, že někteří Poláci vraždili Židy je doložitelné, a asi nikdo v Polsku to nezpochybňuje, ale rozdíl je v tom, že to nebyla státní doktrína, kterou stát financoval atd. jako tomu bylo u Němců. Prostě se někteří antisemité k tomu radostně připojili, ale nebyli to nacisté a nebylo tomu tak jenom v Polsku.

V. Kusý 4.2.2018 12:46

Takže podle Vás někoho zavraždit takříkajíc "ex privata industria", tedy z vlastní pile, je méně odporné, nežli učinit tak na příkaz státu?

E. Erat 4.2.2018 16:03

A kde to píšu ? A kde to říkají Poláci ?

V. Kusý 4.2.2018 17:34

Vase slova "někteří Poláci vraždili Židy, ale nebyla to státní doktrína". Tak co je to jiného, než vražda z vlastního rozhodnutí a není li to státní doktrína, je to omluvitelné? Buď po sobě nectete, nebo trpíte rozštěpením osobnosti. Nebo, což bude nejpravdepodobnejsi, trpíte pocitem, že máte pravdu i když ji nemáte.

E. Erat 4.2.2018 18:39

Kde píši, že je to omluvitelné jak mi stále podsouváte ? Pouze vysvětluji, že ten zákon je proti napadání Polska jako státu a národa jako celku. Neřeší vraždy jednotlivců či skupin, to nebyla státní doktrína, ale kriminální činnost jako všude jinde, kde k tomu docházelo. A ke které dochází i dnes, a bude docházet vždy. Vy zřejmě trpíte tím, že za holocaoust vlastně může stát Polsko, nikoliv stát Německo.

V. Kusý 4.2.2018 19:09

A kriminální činnost není z vlastního rozhodnutí? A kde podle Vás píšu, že za holocaust může Polsko? Jen jsem chtěl aby bylo jasné, že Poláci historicky antisemité jsou, nic víc, nic méně. Že jejich distancování se od zločinu je v rozporu s jejich bigotnim katolictvím a zároveň právě z něj vyplývá, což není kontradikce, ale pravý důvod pro tuhle bouři ve sklenici vody.

E. Erat 4.2.2018 20:12

Jestli je v Polsku více antisemitů než jinde, třeba v tom Německu nebo na Ukrajině či v ČR nedokáži posoudit. Pokud vím žádná statistika o to neexistuje. Takže to je pouze čistě váš subjektivní pocit. Otázka je z čeho pramení.

V. Kusý 4.2.2018 21:16

Že by to bylo studiem?

E. Erat 4.2.2018 21:36

Tak uveďte zdroje, kde jste to nastudoval. Já si spíše myslím, že nemáte v lásce Poláky, a naopak máte rád Němce.

V. Kusý 4.2.2018 22:20

Není to otázka citů, ale mám zkušenost s obojími a nechci míchat hrušky s jablky. Ovšem to, co píšu níže, (Kielce a Jedwabne) pro Poláky nevyznívá příliš pozitivně. Samozřejmě to, co se dělo ať na základě zcela iracionální animozity, či politické objednavky, je odsouzeníhodné. Ale Němci alespoň svoji vinu přiznávají a dokonce se za ní cítí zodpovědné i generace, jichž se to netýká. A Poláci? Takže?

V. Kusý 3.2.2018 22:50

Ještě tak vědět, že tyto tábory byly zřízeny v Polsku právě proto, že díky antisemitismu Poláků tam vzbuzovaly méně negativních emocí, než by tomu bylo v Německu. Nebo si myslíte, že ty dlouhé přepravní cesty byly míněny jako zábava pro oběti, když vlaky blokovaly železnice pro vojenskou přepravu?

E. Erat 4.2.2018 0:25

Důvod je ovšem zcela druhořadá záležitost, to že nechtěli, aby všichni běžní Němci o všech bestiálních zvěrstvech, které páchají věděli je klidně možné. Také si asi nechtěli Němci při jejich pověstné čistotnosti špinit vlastní území masovými hroby atd. V Polsku to nemohlo žádné negativní emoce vyvolávat, protože bylo okupovanou zemí jak píši výše. A tedy i kdyby chtěl někdo protestovat, tak by rychle skončil jako ti Židé atd. Takže žádné negativní emoce ze strany Poláků nehrozily. A díky antisemitismu to už opravdu nebylo.

Š. Apolen 4.2.2018 0:53

Na německém území bylo také plno koncentračních táborů. Jenom tam nebyly vyhlazovací tábory. Když v nich zkoncentrovali dost Židů, vypravili transport "na práci na východě". V Německu byly spíš pracovní tábory.

E. Erat 4.2.2018 8:29

Ano, i na území Protektorátu.

A. Novák 3.2.2018 17:50

Tábory byly řízený z Německa, nikoli z Polska. Nazývejme věci pravými jmény...

P. Haraším 3.2.2018 13:48

Historii neohneš, hloupý kačere.

V. Kusý 3.2.2018 12:39

Stačí pogrom v Kielcich, kde po válce! povraždili asi osmdesát Židů a Jedwabne, kde v Poláci bez účasti Němců upálili snad dokonce tři sta Židů. To je Kacerovi málo? Co by asi meli udělat vic, aby takhle neblbnul?

A. Novák 3.2.2018 17:51

a víte, co v tom zákoně skutečně je?

J. Křivan 3.2.2018 12:09

Pogromy Poláků na Židy jsou snad historická realita. Těžko pochopit, že by za 2WW Poláci na čas svojí antipatii k Židům jen tak potlačily.

PS. Ani v Čechách nelze tvrdit, že všichni mají Židy v lásce, ale pogromy Čechů na Židy v posledních několika staletích byly jen okrajovou záležitostí.

Najdete na Lidovky.cz