20. května 2017 21:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kaczyński obvinil Merkelovou, že může za problémy EU s migranty

Jaroslaw Kaczyński. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslaw Kaczyński. | foto: Reuters

VARŠAVA Vůdce polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński v sobotu znovu kritizoval systém rozdělování migrantů mezi země Evropské unie podle kvót. V této souvislosti také obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou, že migrační problémy unie způsobila právě ona.

„My jsme neotevřeli Evropu uprchlíkům, byla to paní Merkelová. A je to paní Merkelová a Německo, kdo musí nést následky, nikoliv Polsko,“ prohlásil podle agentury Reuters Kaczyński v rozhovoru, který poskytl stanici TVP Info.

Evropská komise chce, aby členské státy přijaly určitý počet ze 160 000 uprchlíků uvízlých v Řecku a v Itálii, a sice na základě kvót stanovených v plánu přijatém v roce 2015. V červnu hodlá komise rozhodnout o případných krocích vůči státům, které přijmout migranty odmítají. To se týká především Polska a Maďarska.

Varšava ale ve čtvrtek dala najevo, že nemíní podlehnout nátlaku EU, aby přijala žadatele o azyl na základě kvót, i kdyby čelila odvetným právním kroků ze strany Bruselu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz