5. prosince 2017 10:44, aktualizováno  12:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kaczynski si přeje změnu, píší média. Szydlovou má v čele Polska nahradit Morawiecki

Strana Právo a spravedlnost slaví vítězství | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strana Právo a spravedlnost slaví vítězství | foto: Reuters

VARŠAVA Šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński se chystá prosadit výměnu na premiérském postu. Dosavadní předsedkyni konzervativního kabinetu Beatu Szydlovou má podle jeho představ nahradit vicepremiér Mateusz Morawiecki. Informují o tom polská média.

Sama Szydlová naznačila možné změny v nočním tweetu, který řada Poláků vnímá jako přípravu na odchod z funkce.

Podle rozhlasové stanice RMF FM se v pondělí večer konala schůzka vedení PiS, na níž se o Kaczyńského návrhu jednalo. Výměna by se podle informací stanice měla uskutečnit možná již příští týden, nejpozději však do Vánoc. 

Nejvlivnější polský politik Kazcyński, který je považován za neformálního vůdce vlády, hodlá do premiérské funkce prosadit Morawieckého, který je v současnosti ministrem financí a rozvoje. Informaci v úterý potvrdil i vládě blízký deník Rzeczpospolita.

V listopadu ji šéf strany ještě chválil

„Bez ohledu na cokoli nejdůležitější je Polsko. Starající se o rodiny a hodnoty a bezpečné. Vyrostlé na křesťanských základech, tolerantní a otevřené. Moderní a ambiciózní. To je má země. Příklad pro Evropu i svět. Takoví jsme my, Poláci,“ napsala v noci Szydlová na twitteru. Mezi stovkami reakcí se objevila řada těch, které toto prohlášení interpretovaly jako přípravu na její brzký konec v premiérském úřadě.

O možných změnách v polské vládě se mluvilo již několikrát, Szydlová však dosud vždy spekulace médií úspěšně rozptýlila. Na výzvy k tomu, aby potvrdila či vyvrátila aktuální informaci, však dosud nereagovala.

Ještě v polovině listopadu ji přitom předseda PiS u příležitosti druhého výročí konzervativně nacionalistické vlády kritizované opozicí i Evropskou komisí chválil za úspěšnou práci.

Morawiecki je schopný ekonom

Devětačtyřicetiletý Morawiecki je bývalým bankéřem, který se během dvou let vlády PiS zasadil mimo jiné o kroky k navrácení polské kontroly nad některými bankami ovládanými zahraničními společnostmi. Je považován za jednoho z nejschopnějších polských ministrů a je mu přičítána část zásluh za rostoucí polskou ekonomiku.

Mateusz Morawiecki v únoru 2017.

Mateusz Morawiecki v únoru 2017.

Neočekává se, že by výměna na premiérské pozici ovlivnila vůdčí roli Kaczyńského, který přes dřívější spekulace o svém možném vstupu do vlády hodlá podle médií nadále určovat linii vládní politiky ze zákulisí.

V rámci vládní rošády má vedle Szydlové přijít o místo i ministr zahraničí Witold Waszczykowski.

Mateusz Morawiecki

V současné vládě pracuje jako ministr financí a rozvoje. Je považován za jednoho z nejschopnějších polských ministrů a je mu přičítána část zásluh za rostoucí polskou ekonomiku. 

Morawiecki je bývalým ředitelem banky BZ WBK a během dvou let vlády PiS se zasadil mimo jiné o kroky k navrácení polské kontroly nad některými bankami ovládanými zahraničními společnostmi.

Právník a historik se narodil 20. června 1968 a politicky aktivní byl už od raného mládí. Ve 12 letech se účastnil nelegálního rozmnožování politických letáků, později vylepoval plakáty vyzývající k akcím odporu a navzdory pronásledování polskou tajnou policií se aktivně účastnil demonstrací na konci 80. let. V letech 1988 a 1989 figuroval v okupačních stávkách na Vratislavské univerzitě, kde studoval historii.

Ve studiích pokračoval na tamní Technické univerzitě (1993) a Ekonomické univerzitě (1995), v letech 1995-1997 studoval evropské právo a ekonomickou integraci na Univerzitě v Hamburku a na Basilejské univerzitě. Ještě za studií ve Vratislavi si doplňoval studium i na dvou amerických univerzitách.

V roce 1991 se podílel na vzniku dvou vydavatelství, v témže roce spoluzaložil časopis Dva dni, později byl jeho šéfredaktorem.

V letech 1996-1997 vedl bankovní a makroekonomický výzkum na Frankfurtské univerzitě. V roce 1998 ve Výboru pro evropskou integraci vedl jednání o vstupu Polska do Evropské unie, týkající se mnoha oblastí, včetně financí.

Je spoluautorem knihy Právo v Evropské unii, která byla první publikací na toto téma v Polsku.

V letech 1996-2004 přednášel na několika univerzitách ve Vratislavi a v letech 1998-2002 byl čelem regionálního parlamentu Dolního Slezska.

Od listopadu 1998 začal pracovat pro banku BZ WBK na různých pozicích, v letech 2007-2015 byl jejím ředitelem.

V listopadu 2015 byl Morawiecki jmenován vicepremiérem a ministrem pro ekonomický rozvoj ve vládě Beaty Szydlové jako nezávislý. V březnu 2016 vstoupil do strany Právo a spravedlnost (PiS).

V úřadu ministra financí, kam jej jmenovali v září 2016, Morawiecki předložil ambiciózní plán „zodpovědného rozvoje“, známý též jako Morawieckého plán, určený k nastartování ekonomického rozvoje a získání finančních zdrojů pro velkorysé plány vlády v oblasti sociální politiky.

Letos v březnu se Morawiecki účastnil zasedání ministrů financí zemí G20 v Baden-Badenu jakožto první zástupce Polska v historii.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz