Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kaddáfí bojuje o Tripolis, v projevu vyzval: Braňte Libyi, braňte ropu

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí počtvrté vystoupil v televizi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí počtvrté vystoupil v televizi | foto: Reuters

TRIPOLIS Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v krátkém televizním projevu vyzval své stoupence v centru Tripolisu, aby bránili Libyi a její ropné zájmy. Kaddáfího jednotky v průběhu dne střílely na účastníky opoziční demonstrace na tripolském předměstí, zabily podle televize Al-Arabíja sedm lidí a několik je zraněno.

Libyjský vůdce před davem lidí také prohlásil, že proti odpůrcům se bude bojovat, pokud to chtějí. "Připravte se bránit Libyi. Připravte se bránit ropu, připravte se bránit důstojnost," řekl tisícům svých přívrženců Kaddáfí. "Tohle je (libyjský) lid, který dostal Itálii do kolen... Zpívejte, tancujte a připravujte se. Jsem uprostřed davu, budeme bojovat a zvítězíme," prohlásil libyjský vůdce na Zeleném náměstí.

'Libye bude hořet červeným plamenem'
Proslov Kaddáfího, který měl na hlavě kožešinovou čepici, byl podle libyjské televize přenášen přímo. BBC ale uvedla, že šlo o záznam natočený dříve během dne. Kaddáfí od vypuknutí nepokojů 15. února vystoupil v televizi počtvrté, poprvé však promluvil přímo mezi lidmi. Na závěr vystoupení posílal svým stoupencům polibky.


"Za pomoci ozbrojeného lidu dokážeme zvítězit nad všemi útoky. Pokud to bude nutné, otevřeme skladiště zbraní, abychom vyzbrojili libyjský lid. Libye bude hořet červeným plamenem," řekl dále Kaddáfí, který také označil zahraniční média za psy.

Do rukou povstalců padlo další město
Kaddáfí se snaží metropoli Tripolis za každou cenu udržet a stále za ním stojí dobře vyzbrojená jednotka syna Chámise. Tanky střežily silnici k letišti a také potenciální centra odporu. Do protestujících na předměstí Kaddáfího jednotky střílely a sedm lidí zabily. V některých částech hlavního města ale prý demonstrace pokračovaly i přes snahy bezpečnostních sil protestující rozehnat. Části města má opozice údajně již pod kontrolou.

Egyptští dělníci prchající z Libye čekají na jídlo v uprchlickém táboře na tunisko-libyjské hranici.

Jeden z občanů Tripolisu řekl, že i přesto opozice doufá, že se lidé přestanou bát Kaddáfího žoldáků a vyjdou do tripolských ulic po dnešních svátečních modlitbách. "Nechť tento pátek je pátkem osvobození," říká jedna z SMS zpráv.

Povstalci prý také získali kontrolu nad dalšími třemi městy západně od metropole - Džafran, Zantán, Džadu. Bojovalo se i v Závíji, která leží asi 50 kilometrů západně od Tripolisu. Bezpečnostní síly se Závíju pokusily znovu ovládnout, ale nepodařilo se jim to. Podle svědků je v ulicích města řada mrtvých.

Další město padlo také na východě země. Armáda a policie se stáhla ze svých objektů v Adžedábíji jižně od Benghází a připojila se k opozici. V Benghází, které Kaddáfího síly nekontrolují již několik dní, dnes tisíce lidí provolávaly podporu Tripolisu a chtěly, aby se k nim připojil a zůstal metropolí celé země.

Čtěte také:

Íránská televize Pres TV uvedla, že na stranu protestujících přešel jeden z Kaddáfího synů. Sajf Arab, o němž na rozdíl od starších Kaddáfího synů sdělovací prostředky moc neinformovaly, podle íránské televize také řekl, že očekává, že otec buď spáchá sebevraždu, nebo prchne do Latinské Ameriky.

Sajf Islám, o němž je naopak hodně slyšet, ale turecké redakci stanice CNN řekl, že rodina nikam neodejde. "Plán A je žít a zemřít v Libyi, plán B je žít a zemřít v Libyi, plán C je žít a zemřít v Libyi," prohlásil.

Sajf Islám negoval zprávy o rozkolu v Kaddáfího rodině

"Plán A je žít a zemřít v Libyi, plán B je žít a zemřít v Libyi, plán C je žít a zemřít v Libyi"

Podle egyptské agentury MENA Kaddáfího přestal podporovat jeho poradce Kaddaf Dam. Oznámil prý, že rezignuje na "všechny své funkce v libyjském vedení na protest proti tomu, jak Tripolis řeší současnou krizi". Rezignovali také libyjští diplomaté v Paříži a při UNESCO, odstoupil rovněž prokurátor a celý diplomatický sbor v Dillí.

Pod Kaddáfího kontrolou už jen Tripolis

O situaci v Libyi se jedná v Radě OSN pro lidská práva, další opatření zvažují v Maďarsku ministři obrany Evropské unie, sejde se také Rada bezpečnosti OSN a velvyslanci při NATO.

Podle zdrojů z Libye je pod Kaddáfího kontrolou už jen Tripolis, který je domovem třetiny z šesti milionů Libyjců. Východní města se jí zcela vymkla.

Nepokoje v Libyi trvají od 15. února. Vyžádaly si podle střídmých odhadů 300 mrtvých, ale začíná se hovořit i o možnosti tisíců obětí a raněných.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!