Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfí přelstil NATO, použil práškovací letadla

Svět

  16:27aktualizováno  20:24
TRIPOLIS - Libyjské vládní síly bombardovaly čtyři velké nádrže ropy v západolibyjském přístavu Misuráta a tankery zničily. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na povstalce.

Ilustrační foto foto: ČTK

Misuráta je největším městem na východě, které je pod kontrolou povstalců. Podle agentury Reuters požila Kaddáfího armáda práškovací letadla.

Útoky jednotek Muammara Kaddáfího na Misurátu trvají několik týdnů. Město je obléháno ze všech stran a jedinou přístupovou cestou do něj je přístav.

Vládní síly použily k útoku na ropné nádrže poblíže přístavu malá letadla obvykle užívaná k rozstřikování pesticidů, řekl mluvčí povstalců.

Prohlásil, že nyní bude město čelit dalšímu velkému problému - nedostatku pohonných hmot.

Misuráta (modrá) a Tripolis (červená)

NATO povstalcům nepomohlo

Povstalci prý ještě před útokem upozornili na vládní letadla Severoatlantickou alianci, jejíž letectvo v Libyi zajišťuje realizaci rezoluce RB OSN zaměřenou na ochranu civilistů před Kaddáfího režimem, ale NATO podle povstaleckých zdrojů nereagovalo.

Šéfové libyjských kmenů, kteří se v pátek sešli v Tripolisu, vyzvali ke všeobecné amnestii, která by občanskou válku ukončila. Vydali deklaraci, v níž prohlásili, že chějí "pracovat na zákonu o všeobecné amnestii, který bude zahrnovat všechny, kdo se zapojili do povstání a pozdvihli zbraně" proti Kaddáfímu. Povstalce označili za zrádce a zavázali se, že Kaddáfího neopustí.

Výbuch ropných tankerů v Misurátě.

Koncem dubna naopak šéfové nebo zástupci 61 kmenů prohlásili v deklaraci z bašty povstání v Benghází, že chtějí vybudovat jednotnou Libyi, jakmile diktátor Kaddáfí odejde.

"Pirátské" financování povstalců

Libyjská vláda v pátek kritizovala údajnou nelegálnost kroků, které činí země takzvané kontaktní skupiny k Libyi. Ty ve čtvrtek v Římě rozhodly o finanční pomoci přechodné vládě libyjské opozice, k níž má být použito i části Kaddáfího peněz zmrazených v zahraničí.

Povstalec na silnici mezi Adžedábíjou a Bregou.

Tento záměr však náměstek libyjského ministra zahraničí Chálid Káim označil za "pirátský čin" s poukazem na to, že Libye je z pohledu mezinárodního práva stále "svrchovaným státem".

Odhaduje se, že v cizině je zmrazeno 60 miliard dolarů na kontech na jméno Kaddáfího nebo jeho příbuzných.

Po římské schůzce kontaktní skupiny, na níž byla zdůrazněna mimo jiné nutnost izolovat Kaddáfího režim, Paříž v pátek vypověděla 14 libyjských diplomatů. Francie v březnu jako vůbec první stát uznala za jediného zástupce libyjského lidu Přechodnou národní radu vytvořenou povstalci.

Autoři: , ,