Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfí: Za vším je spiknutí, pokud přijde NATO, tisíce lidí zahynou

Svět

  13:55aktualizováno  21:15
TRIPOLIS - Moc v Libyi patří libyjskému lidu. Není tu prezidentský systém a zemi nevládne žádná rodina, prohlásil libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu ke svým stoupencům na oslavách výročí zavedení přímé vlády lidu.

Kaddáfí při televizním projevu foto: Reuters

Zároveň vyzval OSN a NATO, aby vyšetřily události v Libyi, protože při nich podle něj šlo o spiknutí, jehož cílem bylo kolonizovat Libyi a zmocnit se její ropy. Varoval rovněž před smrtí tisíců Libyjců v případě zahraniční vojenské intervence.


"Vstoupíme do krvavé války a tisíce a tisíce Libyjců zahynou, pokud Spojené státy nebo NATO vstoupí (do Libye)," prohlásil. "Budeme bojovat do posledního muže a poslední ženy, abychom ochránili Libyi od západu k východu a od severu k jihu," dodal v projevu, který tentokrát trval plné tři hodiny.

V Libyi se 16 dní odehrává boj mezi tamní opozicí a jednotkami věrnými Kaddáfímu. Ve středu byly ohlášeny boje na východě země, kde se Kaddáfího síly například snažily získat kontrolu nad ropným terminálem Marsá al-Briga a město Adžedábíja. Stále ovládají Tripolis a několik měst v jeho okolí, v Brize podle různých informací převzali na krátko kontrolu nad přístavem a ropným terminálem, ale později byly zase donuceny město opustit.

Oslavy revoluce
Středeční oslavy souvisejí s jednáním Všeobecného lidového kongresu v březnu 1977. O dva roky později se Kaddáfí stal vůdcem libyjské revoluce, do roku 1979 byl generálním tajemníkem Všeobecného lidového kongresu.

Účastníci ceremonie hlasitě Kaddáfímu provolávali podporu. Plukovník v projevu zopakoval, že svět nerozumí systému, na jehož základě Libye funguje. Hovořil o přímé demokracii, zakotvené v takzvané Zelené knize, což je Kaddáfího politický manifest sepsaný v 70. letech. Shrnuje ideologii libyjské revoluce, založené na moci lidových mas a na přímé demokracii zbavené veškeré opozice.

"Byli zabiti poklidně protestující lidé. Pokud by v Americe, Francii a kdekoli jinde lidé zaútočili na vojenské sklady a pokusili se ukrást zbraně, stříleli by na ně," tvrdil Kaddáfí o nepokojích. Vyzval NATO a OSN, aby zřídily vyšetřovací výbory, které zjistí, jak byli protestující zabiti.

Prohlásil také, že podle něj jde o "spiknutí, jehož cílem je získat kontrolu nad libyjskou ropou a nad územím Libye".

Na východě nikdo neprotestuje, řekl vůdce
Kaddáfí podobně jako v minulých svých projevech připsal vinu za nepokoje teroristické síti Al-Káida. Zprávy o stovkách mrtvých jsou podle něj přehnané. Kaddáfí řekl, že zahynulo 150 lidí, v zahraničí se hovoří až o 2000 mrtvých; objevila se také informace o až 6000 mrtvých, s níž přišla exilová Libyjská liga pro lidská práva.

Kaddáfí rovněž popřel zprávy o protestech na východě země. "Na východě nikdo neprotestuje. Buňky Al-Káidy tam napadly bezpečnostní jednotky a zmocnily se jejich zbraní. Vše začaly malé a dosud spící buňky Al-Káidy.

Zprávy o tom se dostaly do světa z agentur a stanic, které v Libyi nemají žádné zpravodaje," prohlásil Kaddáfí.

Hovořil v uzavřené místnosti před nepočetným publikem. Vzadu stálo několik žen a jedna z nich proslov přerušila voláním: "Jak bys mohl odejít? Nikdy neodejdeš a nikdy nás neopustíš. Ty představuješ vše dobré. Ty jsi meč, který se neskloní." Opozice, která se podle katarské televize Al-Džazíra chystá pochodovat z východu na západ, k Tripolisu, žádá o mezinárodní intervenci v podobě zbraní a náletů na strategické cíle a také vytvoření bezletové zóny. Jedině to prý může být "posledním hřebíkem" na Kaddáfího rakev a jedině to může ukončit jeho dlouholetou vládu.

Autor: