Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Kaddáfího konec je umíráčkem tyranů, píší arabští blogeři

Svět

  21:29
BEJRÚT - "Kaddáfí je pryč, teď je řada na tobě, Bašáre," napsal jeden z diskutérů na sociální síti Twitter den po smrti bývalého libyjského vůdce. Z pohledu internetové komunity a arabských médií je Kaddáfího konec umíráčkem pro tyrany v regionu, napsala agentura AFP.

Demonstranti pálí fotografii prezidenta Bašára Asada. foto: Reuters

Sociální sítě se plní sborovými předpověďmi, občas až bezohlednými, blízkého konce utlačovatelských režimů, které ještě bojují o přežití.

"Kaddáfí označil svůj lid za krysy a skončil v díře jako krysa. Tyrani, poučte se z toho... Váš konec je neodvratný," napsal jeden z bloggerů na Twitteru po smrti bývalého libyjského vůdce, prvního, který byl v průběhu arabského jara zabit.

ČTĚTE TAKÉ:

Ještě v šoku ze záběrů - před několika měsíci nepředstavitelných - zkrvaveného Kaddáfího, se internetoví diskutéři zuřivě pouštějí zejména do prezidentů Sýrie a Jemenu Bašára Asada a Alího Abdalláha Sáliha, kteří jsou i po měsících povstání potlačovaných v krvi stále ještě u moci.

Hlavní události dne v bodech

Kaddáfího syn žije, šéf rozvědky prchl do Nigeru
Kaddáfího syn Sajf Islám byl zadržen ve městě Zlitán 160 km od Tripolisu a podle jednoho povstaleckého bojovníka je zřejmě zraněn. Včera rebelové oznámili, že ho zadrželi spolu s bývalým šéfem libyjské rozvědky Senúsím. Ten se podle prohlášení Nigeru nachází na severu země.

Kaddáfího pohřeb odložen
Podle islámských zvyklostí měl být Kaddáfí pohřben během několika hodin. Jeho smrt má ale prošetřit speciální mezinárodní  komise. Tělo bývalého vůdce je zatím uloženo v mrazáku v Misurátě.

Zítra bude vyhlášena svobodná Libye
Úplné osvobození Libye po svržení režimu bývalého diktátora Muammara Kaddáfího bude slavnostně vyhlášeno v sobotu ve východolibyjském Benghází, které bylo dosud sídlem nové libyjské vlády, Přechodné národní rady. Oznámil to dnes její šéf Mustafa Džalíl.

Smrt Kaddáfího rozbouřila protesty v Sýrii a Jemenu
Kaddáfího smrt zvedla v Sýrii novou vlnu nepokojů. Tamní opozice v ulicích slavila diktátorovu smrt a volala po odstoupení Bašára Asada. V Homsu bezpečnostní jednotky zastřelily několik lidí. Nepokoje jsou hlášeny také z Jemenu.

Nejasnosti kolem Kaddáfího úmrtí
Stále není jasné, jak přesně Kadáfí zahynul. Na internetu se objevily záběry živého Kaddáfího poté, co jej nedaleko Syrty zajal lynčující dav rebelů. Podle oficiálního vyjádření Libye zemřel Kaddáfí na následky zranění při převozu do nemocnice. Okolnosti smrti by měla prověřit skupina expertů.

‘Kaddáfí je v pekle, Bašáre, připrav se‘

"(Tuniský exprezident Zín Abidín) bin Alí uprchl, (egyptský exprezident Husní) Mubarak stojí před soudem, Kaddáfí byl zabit. Čím více tyran vzdoruje, tím je jeho trest hroznější," zdůrazňuje jeden z nich. "Zdá se, že Bašár bude ukřižován v centru Damašku."

Syrští oponenti se na své stránce na Facebooku obracejí na svého prezidenta a ptají se ho: "Utečeš taky jako Kaddáfí a bude tě tvůj lid pronásledovat od domu k domu?" "Kaddáfí je v pekle, Bašáre, připrav se," prohlašuje na Twitteru diskutér označující se jako "lawyer_aj".

Reakce po smrti libyjského vůdce:

"@Noufita5" pochodují obyvatelé Homsu v centrální Sýrii s libyjskými vlajkami a volají: "S Kaddáfím je konec, Bašáre, teď jsi na řadě ty!"

"Obyvatelé Jemenu a Sýrie, doufám, že Bašár a Sálih padnou do vašich rukou," dodává "Motamayez".

Někteří si nedokážou odpustit trochu ironie: "Po Kaddáfího smrti konečně Sýrie a Jemen, blahopřeji," napsal na Twitteru "Saomadaad".

"Syrská státní televize zapírá Kaddáfího smrt," napsal "lissnup", zatímco protirežimní oponenti obviňují státní stanici z toho, že lže ohledně rozsahu protestního hnutí v zemi.

"Sálihu, spal jsi dneska dobře?" ptá se "Falihalhajri" jemenského prezidenta.

Od Káhiry po Rabat se fotografie Kaddáfího nehybného těla objevuje na titulních stránkách novin a média bez ustání zdůrazňují ironii osudu kdysi mocných diktátorů, které smetlo cunami arabského jara.

"Dvaačtyřicet let Kaddáfího vlády ukončily dvě kulky," upozornil libanonský deník An-Nahár.

"Je to poučení i pro lidi, kteří už nesmějí tleskat vůdcům, kteří se stali jejich katy."

Další bejrútský list As-Safír napsal, že "Kaddáfího zkrvavené tělo bylo vyfotografováno pro zvěčnění faktu, že éra tyranů je u konce". "Třetí tyran, který zemřel v díře," pod takovým titulkem vyšel egyptský list Al-Masrj Al-Júm.

Podle palestinského listu Al-Kuds by "tito tyrani měli vědět, že v okamžiku, kdy namíří zbraně na vlastní lid, ztratí svou legitimitu".

Analytici odhadují, že Kaddáfího konec dodá elán povstáním, zejména v Sýrii.

"Poselství zní, že tvrdé represe vůči lidu nevedou k ničemu," soudí Hilal Kašan, profesor politologie na Americké univerzitě v Bejrútu.

Diktátoři jsou ale podle jeho názoru už ze své podstaty zaslepení. "Nevidí věci stejně, jako lidé, kteří je vidí zvenčí. Ztratili spojení s realitou. Myslí si, že jsou odlišní a že přežijí," vyložil. "Řekli: tohle není Egypt, tohle není Tunisko. Nakonec jsou ale všichni stejní."

Autoři: ,