Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kadeřnice z Texasu je ve vězení. Otevřela salon v době, kdy platila restriktivní opatření

Lidé protestují proti uvěznění kadeřnice Shelley Lutherové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé protestují proti uvěznění kadeřnice Shelley Lutherové. | foto: Lynda M. GonzalezČTK

Dallas Na sedm dnů do vězení poslal soud v americkém státě Texas kadeřnici, která otevřela svůj salon ještě v době, kdy platila restriktivní opatření kvůli šíření koronaviru, včetně zákazu poskytování kadeřnických služeb. Na svých internetových stránkách o tom informuje televize CNN.

Prezident USA Donald Trump.
Demonstrace proti karanténním nařízením v Kalifornii 3. května.

Soud s kadeřnicí Shelley Lutherovou se konal v úterý a soudce jí nabídl, že trest odnětí svobody pro ni zváží, pokud ona uzná, že její chování bylo sobecké a ohrozilo lidi v jejím okolí a provozovnu zavře. To Lutherová odmítla a řekla, že se soudcem nesouhlasí, „protože postarat se o jídlo pro děti sobecké není“. A dodala, že salon nezavře.

Podle nařízení texaského guvernéra Grega Abbotta se kadeřnictví za zpřísněných podmínek mohou znovu otevřít tento pátek. Kolik dní navzdory zákazu Lutherová v salonu poskytovala zákazníkům služby, není ze zprávy CNN jasné. Soud jí ale za každý vyměřil pokutu ve výši 500 dolarů (asi 12 550 korun).

Republikánský guvernér Abbott ve středu uvedl, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Jak už jsem dal dříve najevo, posílat Texasany do vězení za neuposlechnutí nařízení (souvisejících s koronavirem) by vždy mělo být tou poslední možností,“ řekl. „Řídit se nařízeními je za současné pandemie pro bezpečnost lidí důležité, nicméně určitě existují méně restriktivní způsoby, jak toho dosáhnout, než je uvěznění texaské matky,“ dodal guvernér.

Ted Cruz, senátor za stát Texas, verdikt označil za „šílený“ a své výhrady k němu dal najevo i texaský ministr spravedlnosti Ken Paxton. Je podle něj nehorázné, že soud poslal do „vězení matku, která ve snaze zajistit jídlo pro svou rodinu provozovala salon“ v okrese, kde „byli protřelí vězni propuštěni na svobodu kvůli obavám, že se nakazí covidem-19“.

Agentura DPA napsala, že tento případ dokládá spory, jaké panují ve Spojených státech kvůli opatřením zavedeným proti šíření koronaviru. Prezident Donald Trump tlačí na to, aby jednotlivé státy restrikce uvolňovaly a umožnily obnovení ekonomické aktivity. Nicméně podle prognóz počty nakažených i mrtvých v USA dále porostou. Spojené státy pandemie covidu-19 zasáhla nejtvrději na světě, nakazilo se skoro 1,23 milionu lidí a více než 73 400 z nich zemřelo.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...