Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Káhirští lékaři: Lidé nám umírají pod rukama, mrtvé už nepočítáme

Svět

  11:34aktualizováno  11:55
KÁHIRA - Provizorní ošetřovna v blízkosti káhirské mešity Rábaa al-Adavíja je plná umírajících či mrtvých lidí. Plachty z nákladních aut tu slouží místo pokrývek, dlažební kameny místo polštářů. Léků i základních lékařských pomůcek se zoufale nedostává. A lékaři jen bezmocně přihlížejí, jak jim lidé umírají pod rukama.

Sčítání mrtvých v improvizované káhirské márnici foto: ČTK

Provizorní ošetřovnu na jedné z káhirských ulic zřídila hrstka lékařů ve snaze pomoci raněným, kterých každou minutou přibývá. Z okolí se ozývá střelba, zatímco oni nemohou dělat víc, než těžce raněným o něco usnadnit jejich odchod. Místo léků na utišení bolesti jim můžou nabídnout jen džus koupený v nedalekém kiosku.

ČTĚTE VÍCE:

"Odnášel jsem spoustu lidí," líčí osmnáctiletý Muáz Ašraf, který přispěchal na pomoc s ošetřováním raněných Mursího stoupenců, které od středečního rána z jejich tábora rozháněly vládní ozbrojené složky. "Někteří z nich zemřeli. Jednoho střelili do hlavy, měl úplně roztrženou lebku," pokračuje vysokoškolský student a ukazuje přitom na zaschlé šedivé a rudé skvrny na svém tričku.

Mrtvý muž byl jednou ze stovek obětí, jež si vyžádaly středeční nepokoje jen v hlavním městě. Od středečního rána policie tvrdě postupovala proti Mursího opozici seskupené v táborech na náměstí Nahda a u mešity Rábaa al-Adavíja. Po slzném plynu nasadila proti demonstrantům buldozery a nakonec i ostrou munici. Středa 15. srpna se do povědomí Káhiřanů zapsala jako nejkrvavější den od pádu režimu prezidenta Husního Mubaraka v únoru 2011.

Až do poledne egyptské úřady tvrdošíjně zapíraly, že by proti demonstrantům nasadily ostrou munici. Mezitím se však provizorní ošetřovny v ulicích plnily postřelenými lidmi a kliniky nestíhaly pod náporem pacientů.

Polní nemocnice plná bezvládných těl

"Ztráty jdou do stovek," namítal Ašraf Abú Zeid, anestetik, který přispěchal na pomoc. "Přestali jsme je ale počítat, protože polní nemocnice má jen deset krát deset metrů a byla kompletně plná bezvládných těl," popsal reportérům listu . "Stejně vypadala i druhá a třetí místnost. V tom okamžiku jsme přestali počítat," dodává.

Za pravdu mu nakonec daly i egyptské úřady. Původní středeční bilanci osmi mrtvých egyptské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek dopoledne navýšilo na tragických 464 mrtvých jen v hlavním městě. Nejméně dalších 1 400 lidí utrpělo zranění.

A tento počet není zdaleka definitivní. Muslimské bratrstvo ve čtvrtek dopoledne uvedlo, že je odhodláno pokračovat v protestech.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Mohlo by vás zajímat