Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kalifornie bojkotuje Arizonu. Kvůli jejímu tažení proti imigrantům

Svět

  9:53
LOS ANGELES/PRAHA - Firmy z Arizony přicházejí kvůli novému přistěhovaleckému zákonu o zakázky. Bojkot se týká i cestování.

Bojkot všeho arizonského. K protestu vyzývali v uplynulých týdnech po celých USA i demonstranti

Arizona si se svým novým přistěhovaleckým zákonem zadělala na pěkné problémy. Kdyby šlo jen o výzvy a petice bojovníků za lidská práva, asi by si z nich moc těžkou hlavu nedělala. Jenže jde o Ameriku, zemi, která se dokáže bleskurychle zmobilizovat, kdykoliv začne někdo sahat na výsostné svobody zaručené ústavou.

A právě s něčím takovým vyrukovala Arizona, která se své letité problémy s přistěhovalci z Latinské Ameriky rozhodla řešit zjednodušením a urychlením deportace všech, kdo nebudou schopni prokázat svou identitu. Policisté mají dnes právo na ulici kohokoliv zastavit a náhodně legitimovat, kohokoliv nechat předvést k výslechu a deportovat.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Hispánec? Ukaž doklady!
 
Když nepomohly petice ani výzvy politiků z jiných států, přišla na řadu americká specialita – bojkot (při posledním větším bojkotu Američané přestali kupovat zboží francouzské provenience poté, co se Francouzi postavili proti válce v Iráku). K tahounům bojkotu proti Arizoně patří kalifornské Los Angeles, jehož radní na protest pozastavili veškeré zakázky pro arizonské firmy. A nejde o málo peněz – podle deníku The Los Angeles Times je řeč o kontraktech za 58 milionů dolarů, z nichž podstatnou část tvoří zakázky realizované na losangeleském letišti a v přístavu.

Američané, nejezděte do Arizony
"Los Angeles je druhé největší město v téhle zemi, město přistěhovalců, vpravdě kosmopolitní město. Je potřeba, aby se teď ozvalo," vysvětloval deníku The Los Angeles Times tamní radní Ed Reyes, proč byl bojkot takřka jednohlasně schválen. "Jsem Američan, ale nemůžu dnes do Arizony bez pasu. Pokud narazím na policistu, který bude mít zrovna špatný den, nebude se mu líbit fotka na mém průkazu a bude tvrdit, že to nejsem já... může mě v klidu a bleskurychle nechat deportovat. To není Amerika," dodal.

Zdaleka největší negativní dopad by na Arizonu mohla mít kampaň, která vyzývá Američany k tomu, aby tam nejezdili trávit dovolenou. Jen na okraj se sluší podotknout, že do Arizony se jezdí hlavně za Velkým kaňonem (Grand Canyon) a že pro stát představuje turistika zásadní zdroj příjmů.

Vzhledem k tomu, že se blíží sezona, přispěchala Arizoně na pomoc řada profesních organizací v čele s centrálou US Travel Association. "Firmy, které v Arizoně podnikají v turistickém ruchu, se letos už tak potýkají s nezaměstnaností," apeloval vydavatel populárních turistických průvodců Lonely Planet a zmiňovaná US Travel Association k tomu v oficiálním prohlášení dodala: "Není fér vzít si jako rukojmí turistický ruch a 300 tisíc lidí, kteří v něm v Arizoně pracují."

Jen dodržujeme zákon
Arizonská guvernérka Jan Brewerová trvá na tom, že je zákon v pořádku. "Vždyť něco takového platí v celých Spojených státech," namítla nedávno v rozhovoru pro agenturu AP. Na mysli měla federální vyhlášku, podle níž jsou všichni přistěhovalci povinni nosit u sebe provizorní doklady. Na největší námitku, která vyčítá arizonským zákonodárcům, že dali policii pravomoci v podstatě šikanovat Latinoameričany, Brewerová řekla, že jde jen o hru se slovy. "Nechápu, že někdo vyhlašuje bojkot kvůli tomu, aby de facto bránil ty, kdo v Arizoně přestupují zákony."

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat