6. prosince 2017 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kalifornské peklo. Požáry zničily stovky budov, ohrožují přes 150 tisíc lidí

Lidé musí kvůli požárům opustit své domovy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé musí kvůli požárům opustit své domovy. | foto: Reuters

LOS ANGELES Desetitisíce lidí byly přinuceny opustit své domovy kvůli požárům rychle se šířícím na několika místech amerického státu Kalifornie. Oheň do úterního večera zničil na dvě stovky budov a přiměl místní správu uzavřít úřední budovy a školy, uvedl list Los Angeles Times. Stovkám hasičů bojujících s plameny se i kvůli silnému větru zatím nedaří dostat živel pod kontrolu.

Největší požár zachvátil okres Ventura severozápadně od Los Angeles, kde se oheň od pondělka rozšířil na ploše přes 22 000 hektarů a z místa vzniku v horské oblasti dosáhl až k více než deset kilometrů vzdálenému pacifickému pobřeží.

S požárem v Kalifornii bojují stovky hasičů.
Stovkám hasičů bojujících s plameny se i kvůli silnému větru zatím nedaří...

Další požáry se šíří v okolí vnitrozemských měst Santa Clarita a Sylmar severně od největšího kalifornského města. Do boje s požáry zasáhlo již přes 500 hasičů, postupu ohně se jim však kvůli silnému větru a suchému počasí minulých týdnů nedaří zabránit. Předpověď navíc nepočítá s tím, že by se ve středu povětrnostní podmínky nějak zlepšily.

V říjnu při požárech zahynulo přes 40 lidí

Popelem lehlo již přibližně 200 budov, z toho nejméně 150 v okrese Ventura, kde shořel i velký apartmánový komplex či psychiatrická léčebna. Úřady nařídily povinnou evakuaci více než 150 000 lidí. Ve středu zůstanou uzavřeny školy a veřejné budovy v ohrožených lokalitách. Oheň míří k samotnému městu Ventura, kde žije 100 000 obyvatel.

Kvůli požáru přišlo o dodávky elektřiny přes čtvrt milionu odběratelů.

Kalifornie se dosud vzpamatovává z těžkých požárů, které ji kvůli velkým suchům zachvátily již v říjnu. Tehdy zemřelo v severokalifornské vinařské oblasti přes 40 lidí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz